wtorek, 25 lutego 2020 r.

Katedra: nieszpory adwentowe

W sobotni wieczór w katedrze gnieźnieńskiej odprawione zostały nieszpory pierwszej niedzieli Adwentu. W nabożeństwie wraz z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem i bp. Krzysztofem Wętkowskim uczestniczyli wolontariusze Caritas, Domowy Kościół, siostry zakonne i kapłani.


Nabożeństwu przewodniczył ks. kan. Andrzej Grzelak, dziekan dekanatu gnieźnieńskiego I, a kazanie wygłosił wikariusz gnieźnieńskiej parafii katedralnej i duszpasterz Domowego Kościoła ks. Hubert Wiśniewski. Jak mówił, w dzisiejszym, ponowoczesnym świecie sens Adwentu nieco się zagubił, tym bardziej trzeba go szukać w swoim życiu i sercu.


„Zanim pod choinką znajdziemy jakikolwiek prezent trzeba przejść drogę adwentowej przemiany, swoistego odtruwania serca” – podkreślił, tłumacząc, że Adwent jest czasem odkrywania prawdziwej treści życia i właściwej, a nie zmaterializowanej wartości człowieka. Bo czasami – zauważył – w życiu człowieka pojawia się ogromna pustka, wielka otchłań, którą próbujemy wypełnić rzeczami i wrażeniami – świetnym samochodem, najlepszym komputerem, najnowszym modelem smartfona. Adwent jest więc po to, aby odnaleźć to, co najważniejsze. Kieruje nasz wzrok na żłóbek, zanim jednak zobaczymy w nim Jezusa, musimy dostrzec w sobie potrzebę spotkania z Nim.


Kapłan przestrzegał jednocześnie przed biernością, apatią, duchową ignorancją i wygodą, przed przysłowiową franciszkową „kanapą” czy też fotelem, w którym wygodnie zasiądziemy i z założonymi rękami będziemy czekać na kolejne Boże Narodzenie, „aż Pan Jezus z Matką Bożą i św. Józefem pofatygują się do mnie”. Tak się dzieje – tłumaczył – gdy odwrócimy porządek rzeczy, gdy Pana Boga zaczniemy traktować nie jako centrum i cel naszego życia, ale jako środek do osiągania celów doraźnych – szczęścia, powodzenia, dobrobytu.


„Chciałbym, abyśmy w czasie tegorocznego Adwentu zastanowili się nad sensem i celem naszego życia, żebyśmy zwrócili uwagę na kondycję swojego serca. W żłóbku rodzi się Jezus, dawca życia, a serce człowieka zaczyna bić w szesnastym dniu po zapłodnieniu. I to pytanie niech towarzyszy nam przez cały tegoroczny Adwent – po co bije moje serce? Dla-czego, dla kogo?” – mówił na koniec ks. Wiśniewski.


W nabożeństwie wspólnie z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem i bp. Krzysztofem Wętkowskim uczestniczyli kapłani, siostry zakonne, wspólnota gnieźnieńskiego PWSD, która przygotowała oprawę muzyczną oraz wolontariusze Caritas i członkowie Domowego Kościoła. 


B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk 

Polecamy