niedziela, 23 lutego 2020 r.

Rok za nami

Rok 2017 obfitował w wiele ważnych wydarzeń zarówno w naszych wspólnotach parafialnych, jak i na szczeblu archidiecezjalnym. Przypominamy te najbardziej znaczące.

 

Styczeń

W uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami Gniezna i innych miast i parafii archidiecezji gnieźnieńskiej przeszły Orszaki Trzech Króli. Z roku na rok jest ich coraz więcej. W ubiegłym roku z monarchami ze Wschodu kolędowali mieszkańcy m.in.: Inowrocławia, Kłecka, Kruszwicy, Pobiedzisk, Piechcina, Budzisławia Kościelnego, Pyzdr i Gębic. W sposób szczególny obchodzony był także jubileuszowy, XX Dzień Judaizmu. W Gnieźnie, obok wystawy i sympozjum, zorganizowano wyjazdową ekspozycję Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.


Luty
W święto Ofiarowania Pańskiego, jak co roku, obchodziliśmy Dzień Życia Konsekrowanego. Wspólnie z siostrami i zakonnikami w katedrze gnieźnieńskiej modlił się prymas Polski abp Wojciech Polak. Rocznicowe świętowanie 60-lecia istnienia rozpoczęła też pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego, gnieźnieńska parafia pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana.

 

Marzec
Sympozjum historyczne nt. dziejów i znaczenia godności prymasa Polski poprzedziło i niejako zapowiedziało główne uroczystości jubileuszu 600-lecia prymasostwa, który wciąż trwa. Zaprezentowano także najnowsze opracowanie naukowe o Złotym Kodeksie Gnieźnieńskim należącym do najcenniejszych średniowiecznych rękopisów w Europie. Ponadto abp senior Henryk Muszyński obchodził 60. rocznicę święceń kapłańskich.


Kwiecień
Odbyły się główne uroczystości 600-lecia prymasostwa w Polsce z udziałem prymasów Czech, Hiszpanii i Galii, przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz licznych biskupów, duchownych i pielgrzymów z Polski i zagranicy. Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczył abp Wojciech Polak, a homilię wygłosił kard. Dominik Duka, prymas Czech.


Maj
Obchodziliśmy w parafiach 100. rocznicę objawień w Fatimie. Bachorce były gospodarzem IX Zjazdu Szkół im. Jana Pawła II, a gnieźnianie bawili się na Pikniku Prymasowskim. W Gnieźnie i Lądzie n. Wartą odbyły się święcenia kapłańskie.


Czerwiec
Pod hasłem „Idź i kochaj” odbyło się spotkanie młodych na Polach Lednickich, poprzedzone jutrznią lednicką w Gnieźnie. Miasto św. Wojciecha było też gospodarzem Kongresu Wincentyńskiego zorganizowanego z okazji jubileuszu 400-lecia charyzmatu św. Wincentego a Paulo oraz I Krajowego Forum Inicjatyw na rzecz Małżeństwa i Rodziny z udziałem kard. Kevina Josepha Farrella. Po raz 15. odbyło się też wspólne, ekumeniczne pielgrzymowanie Polaków i Niemców.


Lipiec
Z hasłem „Idźcie i głoście” wyruszyła 28 lipca Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę.


Sierpień
Przeżyliśmy nawałnicę, która uszkodziła katedrę, seminarium, klasztor sióstr karmelitanek oraz wiele kościołów i domostw. Katechetki i katecheci z archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczyli w XVI Archidiecezjalnym Dniu Katechetycznym inaugurującym kolejny rok ich pracy i formacji, a parafia pw. MB Częstochowskiej świętowała 45. rocznicę erygowania.

 

Wrzesień
Akcja Katolicka Archidiecezji Gnieźnieńskiej świętowała 20-lecie istnienia. U grobu i relikwii św. Wojciecha modlili się kapelani Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych z całej Polski. Sanktuarium w Pieraniu świętowało 50-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Łaskawej, a Inowrocław gościł pół tysiąca młodych uczestniczących w święcie młodych.

 
Październik
Odbył się X Archidiecezjalny Dzień Biblijny. Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Czerniejewie świętowała 450-lecia konsekracji kościoła parafialnego. W kilkunastu parafiach odbyła się Noc Świętych.

 

Listopad
Parafia pw. św. Józefa w Raczynie świętowała 70. rocznicę erygowania. Prymas Polski abp Wojciech Polak poświęcił i przewodniczył pierwszej Mszy św. w nowo wybudowanym kościele na gnieźnieńskim osiedlu Pustachowa. 


Grudzień

Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka sprawowana była 3 grudnia w katedrze gnieźnieńskiej uroczysta Msza św. z okazji 850-lecia ingresu bł. Bogumiła – arcybiskupa, pustelnika i jednego z patronów archidiecezji gnieźnieńskiej. Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Barcinie świętowała 35. rocznicę istnienia. Po raz 25. odbyło się też spotkanie rodziców i krewnych misjonarzy. Papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

B. Kruszyk PK
fot. arch. archidiecezja.pl

Polecamy