niedziela, 23 lutego 2020 r.

Świątecznie u księży seniorów

Prymas Polski abp Wojciech Polak spotkał się rano z młodymi na Mszy św. roratniej i śniadaniu, a później odwiedził z opłatkiem Dom Księży Seniorów. „Dziękuję za waszą modlitwę i ofiarowane cierpienie, za duchowe budowanie naszego Kościoła” – mówił.


Metropolita gnieźnieński modlił się z młodymi w gnieźnieńskim kościele garnizonowym. Zachęcał i prosił, by nie byli bierni, obojętni, bo ich siły, ich duch, ich energia są Kościołowi bardzo potrzebne. „Wspólnotę Kościoła buduje się i umacnia przez świadectwo i przyłączanie” – tłumaczył młodym, z którymi później zjadł śniadanie.


Abp Polak spotkał się też z księżmi seniorami. W dorocznym „opłatku” w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów uczestniczyli zarówno kapłani w nim mieszkający, jak i księża seniorzy z archidiecezji. Obecni byli także: abp senior Józef Kowalczyk , bp senior Bogdan Wojtuś, krewni księży seniorów oraz pracownicy i przyjaciele domu m.in.  ks. Robert Nurski, prezes Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich oraz ks. Przemysław Kwiatkowski, rektor gnieźnieńskiego PWSD, którego klerycy regularnie dom księży seniorów odwiedzają. „Dziękuje wam za duchowe budowanie wspólnoty naszego Kościoła, za wspieranie go waszym krzyżem, każdą chwilą cierpienia zjednoczonego z cierpieniem Chrystusa, za modlitwę i doświadczenie, którym dzielicie się z tymi, którzy do tego domu przychodzą, szczególnie z klerykami, którzy tutaj uczą się, jak być darem dla drugich” – mówił Prymas Polski.


W sposób szczególny podziękował też pracownikom domu, a w szczególności siostrom elżbietankom, które z troską i samarytańską miłością opiekują się księżmi seniorami, niosąc im pomoc i ulgę w trudach dnia codziennego. „Obyśmy mieli w sobie zawsze zadziwienie wobec tego wielkiego daru, który otrzymaliśmy. Obyśmy z niego czerpali radość i siłę, zwłaszcza wtedy, gdy ludzkie siły ustają, kiedy jest coraz trudniej, kiedy nasz krzyż staje się coraz cięży. Oby to było źródło, które będzie nas podnosić, dźwigać, dawać pewną i niezawodną nadzieję” – mówił abp Polak. Wszystkim też życzył błogosławionych świąt Bożego Narodzenia przypominając, że są to przede wszystkim święta miłości, bliskości i obecności. „Betlejem dzieje się tu i teraz. W cierpiących, chorych, opuszczonych dotykamy Boga” – mówił Prymas.


Życzenia wszystkim obecnym złożył także dyrektor domu ks. Rafał Białek. „Józef z Maryją byli w drodze, życzę nam wszystkim byśmy odkrywali, że i my jesteśmy w drodze. Jej jedynym celem jest odnalezienie sensu, a sens przynosi Ten, który narodził się w Betlejem. Życzę nam wszystkim, byśmy potrafili przyjść do Niego” – mówił dziękując księżom seniorom za świadectwo ich życia, codziennego mierzenia się z cierpieniem, za każde dobre słowo i gest wsparcia, a siostrom elżbietankom i wszystkim współpracownikom za pomoc w codziennej pracy i posłudze. video P. Kujawski

 

Fot. B. Kruszyk

Polecamy