czwartek, 28 maja 2020 r.

Prymasowska gra miejska

Młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego wzięła udział 24 maja w edukacyjnej grze miejskiej „Pierwszy między równymi”. W ten sposób uczniowie włączyli się w obchody jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce.


Celem gry było poznanie historii prymasostwa i sylwetek siedmiu wybranych prymasów Polski. Zanim młodzi wyruszyli „w miasto”, zwiedzili w filii BPMG przy ul Staszica wystawę poświęconą Prymasowi Tysiąclecia kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. W grze wzięło udział 12 drużyn, które zaopatrzone w mapki i listę zadań wyruszyły na trasę. Celem było 7 konkretnych punktów. Podpowiedzi ukryte zostały na wystawie poświęconej prymasom przed kościołem garnizonowym oraz stronie internetowej Prymasa Polski. Hasło, które należało rozwiązać brzmiało: „Primus inter pares”. Przedostatnim miejscem, do którego młodzi dotarli było Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Tam zwiedzili wystawę „Primas Poloniae – 600 lat stolicy prymasowskiej w Gnieźnie”. Na finał odwiedzili kaplicę Łubieńskich w katedrze gnieźnieńskiej. Podsumowanie gry odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie wręczono nagrody za najoryginalniejszy strój osoby świeckiej z czasów wybranego przez drużynę prymasa. Otrzymali ją uczniowie Gimnazjum nr 1, którzy „wystąpili” w odzieniu medyków z czasów prymasa Stanisława Szembeka. Założyli maski, które ci nosili w czasie epidemii dżumy. Młodzież z Gnieźnieńskiego Gimnazjum nr 1 i Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych otrzymali z kolei nagrody za najładniej przepisany fragment tekstu z dzieł prymasa Augusta Hlonda.


Grę zorganizowali: Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, Miejski Ośrodek Kultury, Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” Gniezno, Parafia Archikatedralna, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna. Przedsięwzięcie patronatem objęli: Prymas Polski abp Wojciech Polak i prezydent Gniezna Tomasz Budasz. Gra miała w interesujący i niekonwencjonalny sposób przybliżyć młodym ludziom dzieje prymasostwa i sylwetki prymasów. 


Fot. Publiczna Biblioteka Pedagogiczna

Polecamy