środa, 26 lutego 2020 r.

Nauczyciele religii na warsztatach

W marcu zakończyła się seria warsztatów metodycznych, doskonalących kompetencje zawodowe – pedagogiczne, dydaktyczne, teologiczne, nauczycieli religii z archidiecezji gnieźnieńskiej.


Nauczyciele mieli do wyborów różne miejsca (CEF - Gniezno, parafia pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu, parafia pw. św. Wawrzyńca w Słupcy, parafia pw. św. Wojciecha w Wągrowcu, parafia pw. św. Floriana w Chodzieży) i różnorodną tematykę – od biblijnej (emocje w Biblii, przyjaciele Pana Boga, ona i on w Biblii), poprzez wychowawczą (empatia i asertywność na lekcji religii), konstruowanie gier terenowych i ilustrowanych notatek na lekcji religii (questing i sketchnoting), po wykonywanie plastycznych pomocy katechetycznych (kartek świątecznych metodą qullingu i huskingu oraz zdobienie jajek wielkanocnych). Uczestnicy warsztatów mogli też poznać sprawdzony już w praktyce projekt przygotowania młodzieży do sakramentu bierzmowania, zaprezentowany przez założyciela Stowarzyszenia Pedagogów Natan, ks. Zbigniewa Pawła Maciejewskiego z diecezji płockiej.  


„Również w tym roku dopisała frekwencja na większości spotkań – mówi dyrektor Wydziału Katechetycznego w Gnieźnie dr Teresa Kowalczyk. – W niektórych rejonach archidiecezji uczestniczyły ponad 30-osobowe grupy nauczycieli religii. Wydaje się, że jest ciągła potrzeba pogłębienia wiedzy biblijnej czy dydaktycznej. Zresztą sami zainteresowani co roku zwracają na to uwagę i już po warsztatach zgłaszają chęć udziału w kolejnych szkoleniach, np. z zakresu wiedzy biblijnej, dydaktyki czy wykonywania pomocy plastycznych. Wskazują też na to, że studia teologiczne to za mało, by sprostać oczekiwaniom i potrzebom współczesnych uczniów. Podkreślają, że wciąż trzeba duchowo, intelektualnie, pedagogicznie się doskonalić” – przyznaje Teresa Kowalczyk dodając, że Wydział Katechetyczny przygotowuje ofertę warsztatową dla nauczycieli od 17 lat starając się każdorazowo dostosować ją do dokonujących się reform i zmian. „Warsztaty, szkolenia, konferencje, seminaria miały i mają na celu wspierać  nauczycieli religii w tej dynamicznej szkolnej rzeczywistości. W tym roku planowane są jeszcze po świętach wielkanocnych rejonowe spotkania nauczycieli religii w ramach ich formacji duchowej, które będą też m. in. poświęcone jubileuszowi 600-lecia prymasostwa w Polsce oraz różne formy rekolekcji m.in. pielgrzymki biblijne i wędrowne w górach” – zapowiada dyrektor Wydziału Katechetycznego.

 

Fot. J. Myka-Perzyna, T. Kowalczyk.

 

Polecamy