wtorek, 18 lutego 2020 r.

Rozpoczął się Wielki Post (video)

Abp Wojciech Polak przewodniczył w Środę Popielcową wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. na rozpoczęcie Wielkiego Postu. Wraz z wszystkimi wiernymi Prymas Polski przyjął na głowę szczyptę popiołu – znak pokuty i zarazem nadziei na odrodzenie.


Jak podkreślił abp Polak, wezwanie, które słyszymy u progu Wielkiego Postu: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, a także słowa wypowiadane przez kapłana podczas obrzędu posypania głów popiołem: „prochem jesteś i w proch się obrócisz” przypominają nam o kruchości i przemijalności naszego życia, i jednocześnie wskazują, że życie to może być piękne i obfite z Chrystusem Zmartwychwstałym. Wielki Post to czterdzieści dni na nasze osobiste nawrócenie, ale i na nawrócenie w stosunku do drugiego człowieka, a więc naprawienia relacji, które są być może nadszarpnięte czy porozrywane. Zachęca nas do tego w swoim wielkopostnym orędziu papież Franciszek wskazując, że drugi człowiek, i ten bliski i daleki, jest darem. Wielki Post ma być czasem otwarcia się na Boga i odnowienia siebie w spotkaniu z Chrystusem żyjącym w Słowie, sakramentach i drugim człowieku


Eucharystię wspólnie z Prymasem Polski sprawowali: bp Krzysztof Wętkowski, bp senior Bogdan Wojtuś, ks. infułat Jerzy Stefański oraz kanonicy Kapituły Prymasowskiej i gnieźnieńscy kapłani. Obecny był także abp senior Henryk Muszyński. Homilię wygłosił ks. Przemysław Tyblewski, prefekt Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, który prowadzi również rekolekcje dla wspólnoty gnieźnieńskiego PWSD. Po homilii abp Wojciech Polak poświęcił popiół, który następnie przyjął na swoją głowę, i którym posypał głowy wszystkich uczestniczących w liturgii biskupów i kapłanów, a oni obecnych w katedrze wiernych.


Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych. Wielki Post potrwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek, który w tym roku przypada 13 kwietnia, kiedy to rozpoczną się obchody Triduum Paschalnego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Niedziela Wielkanocna przypada w tym roku 16 kwietnia.


B. Kruszyk
Fot. J. Andrzejewski 

Polecamy