sobota, 25 maja 2019 r.

Grabowo: nowe szaty Maryi

W niedzielę 15 października w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grabowie Królewskim odbył się odpust parafialny ku czci św. Jadwigi Śląskiej. Szczególnym momentem uroczystości była modlitwa przy odrestaurowanym ołtarzu bocznym Matki Bożej Częstochowskiej.


Sumie odpustowej przewodniczył o. Józef Stępień OSPPE – przeor klasztoru i proboszcz parafii w Biechowie. Wspólnie z uczestnikami Eucharystii paulin zawierzył grabowską parafię opiece Matki Bożej oraz dokonał poświęcenia odnowionego wizerunku Czarnej Madonny i ołtarza. „Wyremontowany ołtarz zachwyca, ale powinien nieść duchowy wymiar. Przy wizerunku na Jasnej Górze działy się wspaniałe rzeczy i cuda, lecz należy pamiętać, że były one owocem modlitwy i zawierzenia Maryi tego wszystkiego, co mamy. Dziś, stojąc przed odnowionym ołtarzem, nie możemy tylko podziwiać wykonaną pracę, ale przede wszystkim przychodzić i zawierzać swą codzienność Matce Bożej” – podkreślił w homilii o. Józef Stępień. Duchowny wspomniał także historię patronki i jej aktywność społeczną i charytatywną. „Tak wiele łączy Maryję ze św. Jadwigą Śląską. Obie wiele razy cierpiały, ale nigdy nie zatraciły życzliwości i współczucia dla tych wszystkich, którzy tego potrzebowali” – dodał kustosz sanktuarium w Biechowie.


Uroczystości zakończyły się litanią do świętej patronki oraz procesją eucharystyczną wokół kościoła. Proboszcz parafii ks. Maciej Pacanowski podziękował wszystkim, którzy w ciągu ostatnich pięciu miesiący pracowali przy renowacji ołtarza. Wspaniałe dzieło, które zachwyca wykonała pracownia „Art-fresk” Anny Cybulskiej-Wojczyszyn. Prace rozpoczęły się w czerwcu i trwały do połowy października. Wykonano je przy dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu oraz dzięki wydatnemu wsparciu parafian. W trakcie renowacji, pod kilkoma warstwami farby, odnalezione zostały pierwotne kolory – odcienie niebieskiego. Podczas prac ukazała się również data wykonania ołtarza. Jest to rok 1786. Ołtarz zatem jest starszy niż budynek kościoła, który został wybudowany w 1925 roku. Na potrzeby grabowskiej świątyni ołtarz pochodzący najprawdopodobniej z Krakowa zwężono.

 

BK/M. Maserak
Fot. M. Kozielski 

Polecamy