sobota, 25 maja 2019 r.

Różaniec bez granic

W sobotę 7 października w ponad trzystu kościołach stacyjnych na terenie 22 diecezji na obrzeżach Polski odbyła się modlitwa różańcowa o pokój dla Polski i całego świata. Uczestniczyli w niej także wierni z naszych parafii m.in. z Gniezna, Polanowic, Inowrocławia, Margonina i Kruszwicy.


„Różaniec do Granic”, którego organizatorem była fundacja „Solo Dios Basta” to kontynuacja ubiegłorocznej Wielkiej Pokuty, która na Jasnej Górze zgromadziła 150 tysięcy osób. Tegoroczna modlitwa przyciągnęła ponad milion osób. Była to odpowiedź na prośbę, którą Matka Boża wyraziła 140 lat temu w Gietrzwałdzie i 100 lat temu w Fatimie, aby codziennie odmawiać Różaniec. W inicjatywę włączyły się także parafie z Gniezna, Margonina, Inowrocławia, Polanowic i Kruszwicy.


Gniezno

„Gnieźnieński” wyjazd zorganizowała m.in. wspólnota Żywego Różańca z parafii pw. Świętej Trójcy. Do przygranicznego Gryfina pojechało 45 osób z Gniezna, Wrześni, Działynia i Cielimowa. Uczestnicy musieli wstać bardzo wcześnie, wyjazd bowiem zarządzono na godzinę 4.30. O 10.00 wszyscy byli już szczęśliwie na miejscu, by pół godziny później, wraz z innymi, wysłuchać konferencji wprowadzającej, a następnie uczestniczyć w Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie większość osób udała się w procesji do wyznaczonych „stref modlitwy”. Było ich w Polsce łącznie ponad 4 tysiące. Punktualnie o godzinie 14.00 rozpoczęła się modlitwa różańcowa za Polskę i za świat – o polskie rodziny oraz pokój w naszym kraju i na całym świecie. Był to moment niezwykłej wspólnoty, sposobność, by choć na chwilę odwrócić głowę od tego, co nas przytłacza w codzienności, od polityki, podziałów, waśni i tragicznych wieści płynących ze świata, i by zwrócić swoje serce i myśli do Boga.


Polanowice

Z parafii pw. św. Marka Ewangelisty w Polanowicach oraz okolicznych parafii wyjechała 54-osobowa grupa wiernych. Udali się do parafii pw. Świętej Rodziny w Gdańsku-Stogach. Tak, jak w innych miejscach, uczestniczyli w Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu, a następnie wraz z innymi przeszli na plażę, aby tam modlić się Różańcem za Polskę i świat. Plaża była wspaniale nagłośniona. W modlitwie uczestniczyło wielu młodych ludzi oraz młodych rodzin. Pielgrzymom z Polanowic towarzyszył proboszcz parafii ks. Janusz Popowski, który przyznaje, że doświadczenie bycia razem i wspólnej modlitwy z całą pewnością na długo pozostanie w pamięci i sercach uczestników „Różańca do granic”.

 

Wyjazd z grupy z gnieźnieńskiej parafii farnejGniezno Fot/video: Grzegorz Woźniak
Polanowice: ks. J. Popowski 

Polecamy