sobota, 25 maja 2019 r.

U Polonii w Linden

Prymas Polski abp Wojciech Polak odwiedził 30 września Polską Szkołę Dokształcającą im. Karola Wojtyły w Linden (USA) oraz miejscową parafię św. Teresy od Dzieciątka Jezus, gdzie przewodniczył uroczystościom odpustowym.


W 2013 roku w parafii erygowano Archidiecezjalne Sanktuarium bł. Jana Pawła II, pierwsze w archidiecezji Newark i drugie – po sanktuarium w Waszyngtonie – w Stanach Zjednoczonych. W homilii wygłoszonej częściowo w języku angielskim Prymas Polski nawiązał zarówno do nauczania papieża Polaka, jak i patronki św. Teresy, zachęcając do naśladowania jej pełnego pokory i ufności zawierzenia Bogu.


„Święta Teresa od Dzieciątka Jezus urzeka świat i współczesnego człowieka przypomnieniem, że pośród milionów dróg na tym świecie, po których porusza się zagubiony i znękany człowiek, często nieomal zatracający się cały w pogoni za tym życiem, jest przecież jedna droga, mała droga, którą mogą iść wszyscy, bo wszyscy są powołani do świętości. Ukazana przez Nią mała droga, to przede wszystkim droga ufności i całkowitego zawierzenia łasce Bożej” – tłumaczył abp Polak podkreślając, że pozornej prostoty i być może mylącej nazwy, nie jest to droga mniej wymagająca i znacząca od innych.  


„To prawda, że ufność i całkowite zawierzenie Bogu nie przychodzą dziś tak łatwo. Wy to doskonale wiecie, wy tego doświadczacie. Każdy z was ma za sobą już jakąś drogę, różne drogi, które wpisują się w historię waszego życia. Być może także w was rodzi się pokusa zlekceważenia, umniejszenia jej znaczenia, niedocenienia szansy jaką ze sobą niesie wasza droga, wasza obecność tutaj, wasze powołanie do świętości w tym miejscu, w tej rzeczywistości. Jednak u progu takiego myślenia musi stać prawdziwa pokora i ufność” – mówił abp Polak.


Metropolita gnieźnieński nawiązał też do historii Polski, podkreślając jej szczególną wierność Bogu w chwilach prób i dziejowych doświadczeń. Za św. Janem Pawłem II powtórzył, że historia ta wyrasta ze wspólnych dziejów, wspólnego języka, ze wspólnej kultury, ze wspólnych uczuć. I tej przeszłości nie musimy się wstydzić. Była niejednokrotnie bardzo trudna, obfitowała w tragedie, ale po nich przychodziło zmartwychwstanie, bo obfity był trud wierności, by nie zawieść Ojczyzny, narodu, Boga, Kościoła, by nie zdradzić człowieka, nie odstąpić od ducha Ewangelii.


„Nie odstąpić od ducha Ewangelii, pokazywać w którą biec stronę, to wasze zadanie i powołanie także tutaj, na tej amerykańskiej ziemi. Bo przecież ciągle możecie, jak mówił Jan Paweł II, opierać się na doświadczeniach dziejowych i czerpać z nich mądrość, siłę, program” – powtórzył Prymas Polski.


„Jeśli więc tutaj, na tym skrawku ziemi, szukacie swojej drogi, swojego powołania, swojej misji, to z całą pewnością jako spadkobiercy niezwykłej, chrześcijańskiej historii naszego narodu możecie sprawiać aby Chrystus był znany i kochany przez innych. To jest wasze apostolstwo” – mówił dalej abp Polak podkreślając, że do takiego zadania jesteśmy powołani i takiej odpowiedzi mamy się uczyć. Odpowiedzi, która – jak zaznaczył – „zobowiązuje nas do świadectwa, do jedności, do wzajemnej zgody i szacunku, która wymaga od nas pokory i prostoty dziecka. Odpowiedzi, która wrażliwym sercem dostrzega tych małych, tych zwyczajnych wędrowców przemierzających małe drogi codzienności tak często naznaczone tułaczką, bezdomnością, ucieczką, tęsknotą za ojczyzną, cierpieniem i wojną. To są dzisiaj te małe drogi tak wielu naszych sióstr i braci”.


Prymas Polski będzie gościć w Stanach Zjednoczonych do 5 października. W niedzielę 1 października odwiedzi Nowy Jork, gdzie odprawi Mszę św. w katedrze pw. św. Patryka na Manhattanie, a następnie weźmie udział – jako Honorowy Marszałek – w jubileuszowej 80. Paradzie Pułaskiego. Wydarzenie uznawane jest za największą manifestację polskości na Wschodnim Wybrzeżu USA. Motto tegorocznej Parady brzmi „Tadeusz Kościuszko – bohater dwóch narodów”.


B. Kruszyk KAI
Fot. Tadeusz Syka


Polecamy