piątek, 27 listopada 2020 r.

Nawałnica uszkodziła katedrę

Nawałnica, która przetoczyła się 11 sierpnia późnym wieczorem przez Wielkopolskę wyrządziła duże szkody również w Gnieźnie. Ucierpiała m.in. katedra gnieźnieńska, niedawno odremontowany kościół franciszkanów i całe Wzgórze Lecha, gdzie wiatr wyrwał i połamał wiele drzew.


Z bazyliki prymasowskiej wiatr zerwał częściowo poszycie dachu nad prezbiterium od strony północnej. Uszkodził również latarnię nad Kaplicą Potockich – blachy są nienaturalnie wygięte, a krzyż przygięty poziomo. Od strony południowej uszkodzony został też częściowo dach świątyni. W kilku oknach brakuje szyb ochronnych. W chwili nadejścia burzy i wichury w katedrze gnieźnieńskiej trwał koncert Festiwalu „Akademii Gitary”. Nikomu nic się nie stało.


„To co zobaczyliśmy rano, to krajobraz księżycowy. Najbardziej zatroskani jesteśmy o katedrę” – mówi proboszcz i kustosz katedry ks. kan. Jan Kasprowicz. Jak zapewnia, uszkodzenia nie zagrażają jednak wiernym.


Skutki nawałnicy MP3
- ks. J. Kasprowicz dla RadioPLUS


Bardzo duże szkody wiatr wyrządził także w otoczeniu katedry. Wiele rosnących tam drzew zostało wyrwanych z korzeniami lub połamanych. Żywiołowi nie oparł się też niedawno odremontowany kościół ojców franciszkanów, którego dach został w kilku miejscach uszkodzony. Z poszycia zerwało dachówki. Ucierpiały także budynki seminarium i CEF, a także w znacznym stopniu gnieźnieńskie cmentarze, gdzie wichura w wielu miejscach wyrwała drzewa z korzeniami. Liczba szkód w całym Gnieźnie jest ogromna. Nie ma informacji o ofiarach. 


B. Kruszyk KAI
Fot. www.gniezno24.com B. Kruszyk, PWSD, CEF

Polecamy