piątek, 27 listopada 2020 r.

Oświadczenie w sprawie kradzieży w muzeum

Publikujemy oświadczenie Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej w sprawie kradzieży figury św. Franciszka, które to zdarzenie miało miejsce w piątek 18 sierpnia. Śledzwo w sprawie trwa. 

 

Komentarz do zdarzenia z dnia 18 sierpnia 2017.

  1. Zgodnie z zapisem monitoringu Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, do kradzieży doszło w dniu 18 sierpnia 2017 roku około godziny 11.00.
  2. Złodziej podszył się pod turystę, wykupił bilet do muzeum i wszedł na wystawę.
  3. Monitoring muzealny zarejestrował bardzo dokładny wizerunek sprawcy zdarzenia.
  4. O zdarzeniu została powiadomiona policja, kroki w tej sprawie zostały poczynione niemalże od razu. Policja z Komendy Miejskiej w Gnieźnie oraz Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu pracowała na miejscu zdarzenia od godz. 18.00 do godz. 2.00 w nocy.
  5. Skradziony zabytek to rzeźba, postać św. Franciszka z XVIII wieku, jej wartość szacowana jest na 5 tys. złotych.
  6. Rzeźba stanowiła uzupełnienie ekspozycji. Stała obok zabezpieczonej gabloty, w której prezentujemy cenny komplet naczyń liturgicznych należących niegdyś do kard. Mieczysława Ledóchowskiego.
  7. Wszystkie gabloty znajdujące się w muzeum są objęte specjalistycznym zabezpieczeniem wewnętrznym. 13. na 18. sal muzealnych jest zabezpieczona wysokiej rozdzielczości kamerami monitorującymi.
  8. W związku z zaistniałą sytuacją w muzeum wprowadzone zostały dodatkowe, zaostrzone rygory, dotyczące wnoszenia bagażu oraz ubioru turystów zwiedzających wystawę.
  9. W obecnej chwili trwa śledztwo w tej sprawie i na prośbę policji nie możemy udzielać więcej informacji na ten temat.

 

 

 

Polecamy