piątek, 27 listopada 2020 r.

Prymas do pielgrzymów

„Na górę się wchodzi i z góry się schodzi. Nie zostaje się na szczycie przez zbyt długi czas, ale z niego wyrusza w rzeczywistość, która domaga się świadectwa” – mówił abp Wojciech Polak w święto Przemienienia Pańskiego, podczas Mszy św. kończącej Pieszą Pielgrzymkę Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę.


W homilii Mszy św. odprawionej na jasnogórskim szczycie Prymas Polski przyznał, że pielgrzymowanie jest w sensie dosłownym, a jeszcze bardziej symbolicznym „wejściem z Chrystusem na górę”, gdzie – podobnie jak na przywołanej dziś w liturgii słowa Górze Tabor – Jezus daje w szczególny sposób odczuć swoją bliskość, gdzie daje się poznać i odsłania przed uczniami swoją prawdziwą tożsamość. „Mam nadzieję, że minione pielgrzymkowe dni były i dla was okazją do takiego właśnie doświadczenia” – mówił do pielgrzymów metropolita gnieźnieński.


Prymas przestrzegał jednak, że po wejściu na górę można doświadczyć pokusy, by jednak nie schodzić, nie ruszyć w drogę. Uczniów na Górze Tabor ogarnia poczucie szczęścia, jest im tam dobrze, chcieliby powiedzieć: chwilo trwaj. Ale Jezus nie zabrał ich tam, by czuli się dobrze, by przywrócić im dobre samopoczucie.


„Spotykając się ze swymi uczniami na górze, czy też zabierając ich ze sobą na górę, Jezus pragnie ich w pewnym sensie wprowadzić w przestrzeń Boga, a jednocześnie przekazać zadanie do wypełnienia. Nie pozostaną więc w tym miejscu, ale stąd wyruszą i to dosłownie na cały świat. Zejdą z góry w rzeczywistość, która ich otacza, która domaga się od nich świadectwa” – podkreślił abp Polak, dodając dalej za papieżem Franciszkiem, że na Jasnej Górze pielgrzymi stają wobec Tej, która nie zamyka się w domu, nie daje się sparaliżować strachem czy pychą, nie potrzebuje kanapy, by czuć się wygodnie i bezpiecznie, gdy potrzebna jest pomoc dla starszej kuzynki, nie marudzi i natychmiast wyrusza w drogę.


„I niech tak się stanie, kochani jasnogórscy Pielgrzymi, również w waszym życiu” – życzył abp Polak. – Niech Maryja, Jasnogórska Królowa Polski, idzie stąd, z tego Jasnogórskiego Wzgórza, razem z Wami w wasze życie i dodaje Wam wiary i miłości, by iść i głosić, że Jezus jest Panem i że ten, kto Go słucha i wierzy w Niego ma życie wieczne, i ze śmierci przeszedł już do życia, i że w Kościele jest światło, które zaraża, bo w Was jest światło, Jego światło, Chrystusowe, i że dlatego to życie, Wasze życie jest prawdziwie życiem w nadziei” – mówił na koniec Prymas Polski.


Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej dotarła na Jasną Górę 5 sierpnia. Pielgrzymi szli jak zawsze w grupach regionalnych i promienistych. Pierwsze wyruszyły wspólnie z Gniezna 28 lipca. Drugie, zgodnie z ponad półwieczną tradycją, szły z parafii własnymi trasami, ale ze wspólnym dla całej PPAG hasłem „Idźcie i głoście”. Wszyscy spotkali się pod jasnogórskim szczytem i dalej, wspólnie z Prymasem Polski, poszli się pokłonić i złożyć niesione intencje u tronu Jasnogórskiej Pani Królowej Polski. 

 

B. Kruszyk KAI

 

 

Fot. BPJG / Marek Kępiński

GALERIA PPAG

Polecamy