czwartek, 28 maja 2020 r.

Duchowa odprawa przed ŚDM

Na Jasnej Górze odbyła się duchowa odprawa młodych, którzy w styczniu przyszłego roku wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Na spotkanie z papieżem Franciszkiem wybiera się z Polski około 3,5 tysiąca osób. Będzie wśród nich także grupa z archidiecezji gnieźnieńskiej, która również uczestniczyła w jasnogórskim czuwaniu.


Jego centralnym punktem była Msza św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka, przewodniczącego Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. – Jedziemy tam, by być świadkami wiary. Światowe Dni Młodzieży to nie jest wyjazd turystyczny. My jesteśmy tam rzeczywiście pielgrzymami, którzy mają też wnieść swoje doświadczenie wiary i Kościoła – mówił biskup pomocniczy warszawski, zwracając jednocześnie uwagę, że człowiek rozpoczynający dzieło duchowe nie może iść sam, musi iść z łaską.


Eucharystię zakończyła modlitwa posłania wypowiedziana przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. W spotkaniu wzięło udział około pół tysiąca młodych – pielgrzymów, wolontariuszy, koordynatorów oraz opiekunów grup. Wraz z młodymi z archidiecezji gnieźnieńskiej do Panamy pojedzie prymas Polski abp Wojciech Polak, który będzie jednym z biskupów głoszących katechezy. Pierwszy tydzień czyli tzw. Dni w Diecezjach nasza młodzież spędzie w diecezji Chitre'. Zakwaterowani zostaną w parafii katedralnej. Po tygodniu ruszą do Panama City, by uczestniczyć w katechezach i wydarzeniach centralnych z udziałem papieża Franciszka. Z Polski wyruszą 14 stycznia, powrót zaś zaplanowano na 31 stycznia. Podczas spotkania centralnego, które odbędzie się w dniach 22-27 stycznia, nie zabraknie polskich akcentów. W Panamie obecna będzie Ikona Matki Bożej Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu”, wędrująca przez świat w obronie cywilizacji życia. W styczniu do Panamy dotrze też polski żaglowiec Dar Młodzieży, który wyruszył w Rejs dookoła świata z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


Fot. KBO, K. Błażejczyk, A. Sobczak 

Polecamy