środa, 3 czerwca 2020 r.

Gwiazdy i powstańcze flagi

Na warsztatach w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia i przypadającej tuż po nich 100. rocznicy powstania wielkopolskiego. W planach jest także nowa wystawa, która przybliży Gniezno sprzed wielkiego pożaru w 1819 roku i po odbudowie.


Warto dodać, że w mijającym roku Muzeum Archidiecezjalne i katedrę gnieźnieńską odwiedziło blisko 150 tysięcy osób, które skorzystały z oferty działającego od kwietnia ubiegłego roku Biura Obsługi Turystycznej „Wzgórze Lecha”.Wraz z jego uruchomieniem zmieniła się formuła obsługi ruchu pielgrzymkowego i turystycznego na Wzgórzu Lecha, a do oferty wprowadzone zostały nowe propozycje i udogodnienia. „Turysta kupuje tylko jeden bilet i wraz z dodawaną do niego mapą rusza na spotkanie z największymi zabytkami Gniezna. Wejściówka obejmuje zwiedzanie podziemi katedry gnieźnieńskiej, Drzwi Gnieźnieńskich, wnętrza bazyliki, a także wejście na wieżę katedralną oraz zwiedzanie skarbca katedralnego mieszczącego się w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Spacer taki zajmuje od 2,5 do 3 godzin” – informuje Bartosz Przybyła, kierownik Biura Obsługi Turystycznej „Wzgórze Lecha”.


Zwiedzać można z przewodnikiem tradycyjnym lub audio przewodnikiem w cenie biletu, która to nowość wprowadzona została wraz ze zmianą formuły zwiedzania, i która cieszy się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród turystów indywidualnych. „Nie trzeba wcześniej rezerwować wejścia. Wystarczy przyjść, kupić bilet i już można zwiedzać. Wejścia do Drzwi Gnieźnieńskich i podziemi katedralnych odbywają się co kilkanaście minut. To zapewnia płynność, a turystom oszczędza niepotrzebnego oczekiwania np. na zebranie się odpowiednio licznej grupy” – tłumaczy Bartosz Przybyła.


Nowością jest także dobrze znany wszystkim miłośnikom podróży i zwiedzania system słuchawkowy tour guide, dzięki któremu przewodnicy nie muszą już „zdzierać gardła”, a zwiedzający doskonale słyszą ich przekaz, nawet w pewnym oddaleniu od grupy, co ma jeszcze tę dodatkową zaletę, że nie pozwala się zgubić. „Cały czas myślimy i pracujemy nad uatrakcyjnieniem naszej oferty. Nie o wszystkim można już mówić głośno, ale w planach jest m.in.  poszerzenie zwiedzania o część miasta, między innymi o zabytkowy kościół bożogrobców pw. św. Jana, który jest jednym z niewielu gotyckich kościołów w Polsce zachowanym do naszych czasów w nienaruszonym stanie. Aktualnie w świątyni trwają prace renowacyjne i remontowe. Myślę, że po ich zakończeniu będziemy mogli taki nowy punkt wszystkim przyjeżdżającym do Gniezna zaproponować” – zapowiada Bartosz Przybyła. W przygotowaniu jest także obszerny, albumowy przewodnik, a także krótkie filmy promujące zarówno zabytki Wzgórza Lecha, jak i przybliżające wielowiekową historię Gniezna i nierozerwalnie związanego z nim prymasostwa.


Sezon turystyczny na Wzgórzu Lecha rozpoczyna się oficjalnie w dniu uroczystości patronalnych ku czci św. Wojciecha i wówczas wszystkie zabytki, łącznie z muzeum, można zobaczyć nieodpłatnie. Tak zwany sezon wysoki, ze wzmożonym ruchem turystycznym i pielgrzymkowym trwa do października. Jak informuje Bartosz Przybyła, w porównaniu do ubiegłorocznego ruch ten wzrósł o około 30 procent. W miesiącach jesiennych i zimowych Wzgórze Lecha również jest otwarte dla turystów indywidualnych i grup zorganizowanych. Zwiedzających jest mniej, korzystać jednak mogą, podobnie jak latem, z pełnej oferty. Dodatkowo w muzeum odbywają się warsztaty i lekcje tematyczne dla uczniów, które cieszą się dużym zainteresowaniem szkół. Aktualnie ich tematyka nawiązuje do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia oraz przypadającej tuż po nich 100. rocznicy powstania wielkopolskiego. Dzieci  przygotowują m.in. powstańcze flagi oraz betlejemskie gwiazdy. W przygotowaniu jest nowa, która przybliży Gniezno sprzed wielkiego pożaru w 1819 roku i po odbudowie. Muzeum już dziś zaprasza do zwiedzania ekspozycji. 


B. Kruszyk KAI
Fot. FB Muzeum Archidiecezjalne

Polecamy