czwartek, 28 maja 2020 r.

Jubileuszowe Wigilijne Dzieło Caritas

XXV Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej zainaugurowane. W poniedziałek 3 grudnia, podczas pierwszej Mszy św. roratniej w katedrze gnieźnieńskiej, świece Caritas zapalił i najmłodszym przekazał Prymas Polski abp Wojciech Polak.


„Płomień świecy rozprasza mrok i ogarnia swoim ciepłem wszystkich dookoła. Dwadzieścia pięć lat temu Kościół katolicki zapalił pierwszą świecę Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, a później, dziewiętnaście lat temu, przyłączyli się do tego dzieła nasi bracia chrześcijanie – ewangelicy i prawosławni” – przypomniał metropolita gnieźnieński, wskazując dalej na jeszcze jedną świecę – symbol troski i miłości bliźniego, którą w niedzielę na Placu św. Piotra zapalił dla dzieci z Syrii papież Franciszek. 


„Chciałbym was bardzo prosić o to, abyście przychodząc na Roraty przynosili w swoich serduszkach intencje tych dzieci z Syrii, dlatego, że tam jest wojna, że one cierpią, że są często głodne, bardzo przestraszone i smutne. Papież zapalając świecę dla dzieci z Syrii prosił, byśmy o nich wszystkich pamiętali. Bądźmy więc apostołami tego płomienia, który nie tylko drogę rozświetla, ale otacza nas swoim ciepłem, jak czyni to Pan Jezus – mówił do dzieci abp Polak.


O wsparcie dzieła prosił także dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej ks. prałat Krzysztof Stawski. „W tym roku to już 25 edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dlatego chcemy zachęcić wszystkich, by tą świecę nabywać w czasie Adwentu, przygotowując swoje serca na narodzenie Pana Jezusa. Dzięki temu Caritas może pomagać dzieciom chorym, biednym, nie mającym warunków do nauki, albo tym, których nie stać na wyjazd na wakacje. To jest konkretna pomoc drugiemu człowiekowi, w którym żyje Pan Jezus” – mówił dyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej.


W inauguracji wraz z najmłodszymi uczestniczącymi w Roratach oraz ich rodzicami i dziadkami uczestniczyli także przedstawiciele Parafialnych Zespołów Caritas. Mszę św. wspólnie z Prymasem Polski o ks. prałatem Krzysztofem Stawskim celebrowali: proboszcz katedry ks. infułat Jan Kasprowicz, ks. kan. Andrzej Białczyk, duszpasterz młodych ks. Wojciech Orzechowski, ks. Hubert Wiśniewski oraz ks. Krystian Krysiak, który wygłosił do dzieci pierwszą roratnią homilię, zapraszając ich do katedry w każdy poniedziałek, środę i piątek.


W tym roku do sprzedaży trafi 2,5 mln wigilijnych świec przygotowanych przez Caritas Polska we współpracy z innymi Kościołami. Pomysł Wigilijnej Świecy Caritas zrodził się w 1993 r. w ośrodku pomocy dzieciom niepełnosprawnym w Rusinowicach. Rok później światło świecy zajaśniało na stołach w całej Polsce. Każda świeca daje potrzebującym dzieciom wakacyjny wypoczynek, darmowe posiłki, zwiększa ich szanse edukacyjne za pomocą stypendiów oraz wspiera w rehabilitacji i leczeniu. Świąteczna świeca Caritas tworzy polską Wigilię od 25 lat. Od 19 lat Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest ekumenicznym dziełem tworzonym wspólnie przez Caritas Kościoła katolickiego, Diakonię Kościoła ewangelickiego i Eleos Kościoła prawosławnego.


Akcję można wesprzeć nabywając świece Caritas, których dystrybucja odbywa się w grudniu w parafiach i Caritas diecezjalnych na terenie całego kraju. Można również wysłać SMS o treści WIGILIA pod numer 72052 (koszt: 2,46 z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.

 


Transmisje HD

 

Fot. L. Muniak

Polecamy