środa, 3 czerwca 2020 r.

Lednogóra: poświęcenie odnowionej wieży

W obchodzoną 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny poświęcono odnowioną wieżę kościoła pomocniczego w Lednogórze. Świątynia należy do parafii w Dziekanowicach i ma za patronkę właśnie Niepokalaną Dziewicę.


Mszy św. przewodniczył i poświęcenia wieży dokonał bp senior Bogdan Wojtuś w obecności proboszcza parafii ks. Sławomira Kozika, licznie zebranych parafian, gości oraz duchownych z dekanatu. Uroczystość odbyła się w dniu tzw. małego odpustu ku czci patronki świątyni Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, który to tytuł oznacza nie tylko, iż Maryja była wolna od grzechu pierworodnego, ale też wyraża Jej szczególną bliskość z Bogiem, całkowite zawierzenie Bogu, wewnętrzną harmonię i pełnię człowieczeństwa.


Kościół w Lednogórze pochodzi z 1900 roku i należał pierwotnie do mieszkającej tu społeczności ewangelickiej. Obecnie jest kościołem filialnym parafii w Dziekanowicach. Remont znacznie nagryzionej zębem czasu wieży rozpoczął się 4 września i obejmował prace zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej części obiektu. Wymieniono m.in. elewację, stropy, tynki, części konstrukcyjne i poszycie dachu. Roboty zakończyły się 15 października. Zostały sfinansowane z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy wsparciu Gminy i  środków własnym parafii.


Na pamiątkę wydarzenia w wyremontowanej wieży umieszczona zostanie niebawem kapsuła czasu z listem do przyszłych pokoleń. Oprócz opisu tego, co zostało wykonane i w jakim czasie zawiera on także szczególną prośbę: (…) prosimy tych, którzy po nas przyjdą – bądźcie wierni Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu, kochajcie Ewangelię i Kościół, trwajcie wiernie w katolickim dziedzictwie naszych przodków”.


B. Kruszyk
Fot. Kinga Strzelec

Polecamy