niedziela, 31 maja 2020 r.

Opłatek u księży seniorów

„Dajmy się Panu Bogu jeszcze raz zaskoczyć. Niech Jego przyjście odnowi nasze serca i przyniesie prawdziwą radość, i to nie pomimo tego, co nas boli, ogranicza i co nam doskwiera, ale właśnie w tych wszystkich trudnych doświadczeniach” – mówił abp Wojciech Polak podczas przedświątecznego spotkania w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów.


Doroczny „opłatek” rozpoczęła modlitwa i przyjęcie Betlejemskiego Światła Pokoju, które z rąk harcerzy odebrał Prymas Polski abp Wojciech Polak. Składając wszystkim świąteczne życzenia zachęcał do odkrywania nieprzemijającej nowości i świeżości Bożego Narodzenia oraz otwierania się na jego tajemnicę z dziecięcą ufnością i wrażliwością. „Mamy się Panu Bogu dać jeszcze raz zaskoczyć. Mimo upływającego czasu i mijających lat, które coraz wyraźniej odciskają się na naszych twarzach, mamy w tę nowość Bożego Narodzenia wejść z otwartym sercem, ufnością i nadzieją. I mamy się nią dzielić z innymi, bo ona daje motywy do życia silniejsze i trwalsze niż wszystko, co oferuje świat” – mówił metropolita gnieźnieński.


Przywołując dalej obraz pasterzy zdążających do żłóbka, którzy jako pierwsi mieli doświadczyć i ogłosić światu radość Bożego Narodzenia, podkreślił, że taka jest właśnie misja pasterza – być świadkiem i opowiadać ludziom o Bogu. I misja ta – jak dodał – nigdy się nie kończy. „Każdy z nas jest do tego zaproszony, choć nie każdy może to czynić z ambon. Ale wobec siostry i brata, którego spotyka, wobec sąsiada, który mieszka w pokoju obok, każdy jest posłany do drugiego, by dawać świadectwo i dzielić się tajemnicą przyjścia Pana” – mówił abp Polak. Na koniec życzył, by nowość i świeżość Bożego Narodzenia odnowiła nasze serca, opromieniła każdy dzień i przyniosła prawdziwą radość. Radość nie pomimo, ale właśnie w tym co boli, co jest trudne, co doskwiera, ogranicza i jest naszym codziennym krzyżem.  


W świątecznym spotkaniu w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów uczestniczyli zarówno kapłani w nim mieszkający, jak i księża seniorzy z całej archidiecezji. Obecni byli także: bp Krzysztof Wętkowski, abp senior Henryk Muszyński, abp senior Józef Kowalczyk, bp senior Bogdan Wojtuś, gnieźnieńscy proboszczowie, kapłani z instytucji centralnych, przedstawiciele Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich oraz klerycy gnieźnieńskiego seminarium, którzy dom księży seniorów regularnie odwiedzają.


Wszystkim za obecność, życzliwą pamięć i troskę dziękował dyrektor placówki ks. Rafał Białek, wspominając w sposób szczególny pracowników świeckich i siostry elżbietanki, które z samarytańską wytrwałością i miłością opiekują się księżmi seniorami, niosąc im pomoc i ulgę w trudach dnia codziennego.


B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy