czwartek, 28 maja 2020 r.

Prymas z młodymi w Madrycie

„Bóg zaprasza nas do otwarcia serca, do tego, co nazywamy gościnnością, bez lęku i obaw, w pełnym zaufaniu. Nie chodzi jednak o ślepe zaufanie, ale o takie, które pozwala wejść we wspólnotę z drugim człowiekiem” – mówił abp Wojciech Polak do młodych Polaków uczestniczących w Europejskim Spotkaniu Młodych w Madrycie.


Metropolita gnieźnieński dołączył do uczestników ekumenicznego spotkania w duchu Taize 31 grudnia. Przed południem spotkał się z bratem Aloisem i braćmi ze wspólnoty, a później wziął udział w modlitwie południowej. Po południu z kolei odprawił dla młodych Polaków Mszę świętą, w czasie której przypomniał o konieczności słuchania Boga, ale i siebie nawzajem.


„Nasz Bóg nie jest Bogiem niemym. Nie jest kimś, kogo musimy się domyślać. Jest Bogiem, który do nas mówi. Bóg mówi do nas od początku” – przypomniał abp Polak dodając, że mówi nie tylko poprzez stworzony świat, ale wychodzi do nas także w swoim Synu Jezusie Chrystusie.


„Słowo przyszło na świat i wobec tego Słowa każdy z nas jest wolny. W tej wolności, w prostocie, w sytuacji, w jakiej się znajdujemy, mamy otworzyć swoje wnętrze, by to słowo przyjąć” – stwierdził Prymas dodając dalej, że przyjęte Słowo daje człowiekowi moc, także do tego, by nieść je innym. „To tak, jakby poruszyć strunę, która rezonuje” – tłumaczył abp Polak podkreślając, że owo przekazywanie Słowa ma się odbywać przede wszystkim poprzez świadectwo życia.


„Dlatego tak ważna jest wspólnota, tak ważny jest Kościół, który się jednoczy i tak ważne jest byśmy w Kościele słuchali” – zaznaczył przypominając o jednym z najczęściej powtarzających się postulatów młodych, że chcą być w Kościele wysłuchani.


„Nie chodzi przy tym, abyśmy udzielali gotowych recept, ale pozwolili na pytania w całej ich nowości, a nawet zawartej w nich prowokacji. Abyśmy się tym nie przerazili, ale to przyjęli” – stwierdził Prymas nawiązując do wniosków październikowego synodu o młodzieży.


Na koniec przypomniał, że każde Europejskie Spotkanie Młodych jest zaproszeniem do otwarcia serca, do gościnności, bez lęku i obaw, w pełnym zaufaniu. Nie chodzi jednak – jak mówił – o ślepe zaufanie, ale o takie, które „pozwala wejść we wspólnotę z drugim człowiekiem, zobaczyć w nim siostrę i brata”.


„Brat Alois mówił nam, że nasza solidarność musi być nieodłączna od życia wewnętrznego. Wprawiajmy się w tym, by z większą uwagą, dniem i nocą, wsłuchiwać się w miłość Boga, bo właśnie dzięki temu będziemy umieli zbliżyć się do osób innych niż my. Tylko dzięki temu” – mówił Prymas Polski apelując na koniec do młodych, by się nie bali, bo Jezus jest mocniejszy od wszystkiego.

W Nowy Rok Prymas Polski celebrował Mszę św. wspólnie z arcybiskupem Madrytu kard. Carlosem Osoro w madryckiej katedrze Matki Bożej Almudena. Wręczył też purpuratowi Medal 600-lecia prymasostwa. Po południu wspólnie z kardynałem i bratem Aloisem zjadł obiad z wolontariuszami ESM zapraszając wszystkich na przyszłoroczne spotkanie, które odbędzie się we Wrocławiu.


B. Kruszyk KAI
Fot/video ks. Leszek Jakoniuk


 

Polecamy