środa, 3 czerwca 2020 r.

PWSD przedświątecznie

Wspólnota seminaryjna zaprosiła wszystkich pracowników, współpracowników, wykładowców świeckich, przyjaciół oraz księży biskupów na doroczne przedświąteczne spotkanie. Oprócz opłatka i dobrych życzeń klerycy przygotowali także uwspółcześnioną interpretację opowieści o zwiastowaniu Józefowi narodzin Jezusa.


Spotkanie nazywane tradycyjnie seminaryjną wigilią odbyło się w piątkowy wieczór (21 grudnia) w gnieźnieńskim PWSD. Oprócz alumnów, moderatorów i wykładowców wzięli w nim udział także kapłani i świeccy współpracujący z uczelnią oraz gnieźnieńscy biskupi z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem na czele.


„Spotykamy się w szczególnej wspólnocie, nie tylko współpracowników i nauczycieli, ale osób, którym leży na sercu dobro Kościoła – zarówno dzisiaj, jak i w przyszłości” – mówił witając gości rektor PWSD ks. dr Przemysław Kwiatkowski. Wskazując na przygotowaną przez kleryków scenografię warsztatu św. Józefa kapłan przyznał, że  jest ona nieprzypadkowa, pokazuje bowiem, że Bóg mógł narodzić się wszędzie i w każdym momencie, zwłaszcza tam i wtedy, gdy się Go najmniej spodziewano.  


Uwspółcześnioną interpretację opowieści o zwiastowaniu Józefowi narodzin Jezusa przygotowali alumni VI roku przy wsparciu braci z roku IV. Klerycy wraz z rektorem złożyli też wszystkim obecnym życzenie – nietypowo, bo za pośrednictwem nagranego wcześniej filmu. Była też okazja podzielić się dobrym słowem i opłatkiem osobiście.


„Życzę byśmy byli ludźmi otwartego serca i józefowej ofiarności” – mówił składając życzenia Prymas Polski abp Wojciech Polak. Nawiązując do kleryckiego przedstawienia przypomniał, że ten milczący bohater historii Wcielenia jest nie tylko opiekunem Jezusa, „cieniem ojca”, jak określili go alumni, ale jest także opiekunem i patronem Kościoła, dlatego powinniśmy mu zawierzyć i na nim się wzorować, zwłaszcza na jego silnej wierze, zaufaniu Bogu, bezinteresownej miłości i posłuszeństwie Bożym planom.


Wraz z Prymasem Polski w spotkaniu uczestniczyli: bp Krzysztof Wętkowski, abp senior Henryk Muszyński, abp senior Józef Kowalczyk, bp senior Bogdan Wojtuś, profesorowie i moderatorzy PWSD oraz duchowni i świeccy pracownicy, współpracownicy i przyjaciele uczelni. W czasie spotkania śpiewała schola seminaryjna pod dyrekcją ks. kan. Dariusza Sobczaka. Po części oficjalnej wszyscy spotkali się na kolacji.


B. Kruszyk 

 


Transmisje HD


Fot, B. Kruszyk

 

Polecamy