czwartek, 28 maja 2020 r.

Wągrowiec: paulini zapraszają

W piątek 7 grudnia w wągrowieckim klasztorze ojców paulinów rozpocznie się przygotowanie do przyjęcia i instalacji Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę z udziałem przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry.

 

 

Publikujemy zaproszenie o. Dariusza Nowickiego

 

Dokładnie przed czterdziestu laty, w sobotę 9 grudnia 1978 roku, w ramach peregrynacji Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po polskich parafiach, przyjęliśmy z wielką, nieukrywaną ufnością Jej wizerunek w naszej świątyni. Wówczas, naszej wielkiej modlitwie przewodniczył sufragan gnieźnieński bp Jan Czerniak, w asyście proboszcza ks. prałata Zenona Willi. Są zapewne wśród nas osoby, które pamiętają tamto wydarzenie i mogą o tym zaświadczyć. Minęło 40 lat. Żyjemy w innej, wolnej Polsce, która obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości. Jakże znamiennym jest fakt, że właśnie po tych 40 latach mamy zaszczyt przyjąć w tym samym miejscu Kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.


W niedzielę 9 grudnia o godz. 12.30 przywitamy Maryję, która na zawsze pozostanie już w naszej parafii, w przygotowanym dla Niej miejscu. Ufamy, że Ona, podobnie jak w częstochowskim sanktuarium, znajdzie godne miejsce, w którym również my odnajdziemy i poczujemy bliskość Jasnogórskiej Pani.    


Przypomnijmy! Ideę sprowadzenia Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do naszej świątyni, zainaugurował o. Mariusz Tabulski OSPPE – Definitor Generalny Zakonu Paulinów, w trakcie spotkania z członkami Rady Duszpasterskiej i Ekonomicznej, w ramach przeprowadzanej zwyczajnej wizytacji kanonicznej, w dniu 20 maja 2017 roku. Wraz z tym terminem rozgorzały nasze pragnienia, by ten zamiar ziścił się jak najwcześniej. Uznaliśmy, że najlepszym terminem realizacji naszych marzeń będzie 40. rocznica tamtej, pamiętnej peregrynacji.


Obraz podarował naszej parafii przeor Jasnej Góry O. Marian Waligóra, który osobiście przybędzie na niedzielne uroczystości, by poświęcić ołtarz i zostawić tu Maryję, w znaku Jasnogórskiego wizerunku. Wizerunek został poświęcony 24 listopada przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo i przekazany delegacji naszej parafii, która wraz ze mną pielgrzymowała na Jasną Górę i uczestniczyła tam w całonocnym czuwaniu.


Serdecznie więc zapraszam wszystkich mieszkańców Wągrowca i gości na nasze uroczystości. Jest to na pewno historyczna chwila. Będziemy się do niej przygotowywać poprzez rekolekcje, które rozpoczną się 7 grudnia i potrwają do 9 grudnia. Poprowadzi je o. Melchior Królik, który najlepiej zna wstawiennictwo Jasnogórskiej Pani. To on bowiem od wielu lat spisuje Jasnogórskiej cuda i łaski. To on jest świadkiem nawróceń i wielkich przemian ludzi, którzy odwiedzają Jasną Górę. Zapraszam szczególnie na wieczorne Msze św. 7 i 8 grudnia o godz. 18.00, a po nich na katechezę z przeźroczami, na których zobaczymy tych, którzy dawniej i dziś doświadczyli przedziwnego orędownictwa Maryi z Jasnej Góry. Nie ma w Polsce człowieka, który tak dobrze zna działanie i żywą obecność Maryi jak o. Melchior.


Z nadzieją na spotkanie w klasztorze wągrowieckim
o. Dariusz Nowicki, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP

 

Polecamy