sobota, 25 maja 2019 r.

100-lecie niepodległości

Archidiecezja gnieźnieńska uczci 100. rocznicę odzyskania niepodległości modlitwą i wspólnym świętowaniem. W południe 11 listopada, zgodnie z zachętą Prymasa Polski, w kościołach bić będą dzwony, a wierni zaśpiewają dwie lub trzy zwrotki pieśni "Boże, coś Polskę".  


Gnieźnieńskie uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.00 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Bolesława Chrobrego. O godzinie 10.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem i z homilią Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, której transmisję będzie można obejrzeć na www.archidiecezja.pl, www.prymaspolski.pl oraz kanale YT archidiecezji gnieźnieńskiej. Po zakończeniu Eucharystii ok. godziny 11.00 z katedry wyruszy barwny „Pochód dla Niepodległej”, który przejdzie na gnieźnieński Rynek, gdzie zaplanowano m.in. jarmark z okazji 100-lecia niepodległości. Będzie też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Śpiewniki zapewnia Radio PLUS. Dzień wcześniej, w sobotę 10 listopada, Prymas Polski będzie się modlić z Polonią w Londynie. Abp Wojciech Polak odprawi o godzinie 15.00 Mszę św. za Ojczyznę w katedrze westminsterskiej.


Modlitwa za Ojczyznę trwać będzie w niedzielę we wszystkich parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej. Towarzyszyć jej będą mniej lub bardziej rozbudowane obchody patriotyczne oraz jubileuszowe świętowanie m.in. ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Zgodnie z zachętą Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w południe 11 listopada w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej bić będą dzwony, a w czasie Mszy św. wierni zaśpiewają dwie lub trzy pierwsze zwrotki pieśni "Boże coś Polskę".


W Inowrocławiu, drugim co do wielkości mieście diecezji, główne obchody rozpoczną się o godzinie 10.30 Mszą świętą za Ojczyznę w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Następnie jej uczestnicy przejdą pod Pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie o godzinie 12.00, jak w całej Polsce, w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, odśpiewany zostanie Mazurek Dąbrowskiego. Następnie rozpocznie się uroczystość patriotyczna. O godzinie 15.00 w hali widowiskowo-sportowej zaplanowano Festyn Rodzinny „Z gęsiną w tle”. 


Zapraszamy do dzielenia się relacjami z jubileuszowych obchodów w parafiach → kruszyk@swietywojciech.pl lub pkgniezno@wp.pl


 

 

Polecamy