czwartek, 2 lipca 2020 r.

Zapraszamy do Pakości

Pakoska Kalwaria nazywana często Jerozolimą Kujaw obchodzi w tym roku 390. rocznicę założenia. Zapraszamy do odwiedzenia tego szczególnego miejsca i udziału w piątkowych nabożeństwach Drogi Krzyżowej oraz w Obchodach Kalwaryjskich w Wielki Czwartek i Wielki Piątek.


Od blisko czterech stuleciu pątnicy z bliska i z daleka przybywają do Pakości, aby rozmyślać nad męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Dokonuje się to w szczególny sposób na ścieżkach kalwaryjskich, odmierzonych na wzór dróżek jerozolimskich, w wyjątkowym otoczeniu przyrody i scenerii późnobarokowej architektury, zagłębiając się w wiekowe teksty przekazywane początkowo w formie ustnego przekazu, a następnie spisane. Wszystkie te elementy – budujący owoc wiary i pobożności pokoleń, są nie tylko świadectwem minionych czasów, ale zaproszeniem i wezwaniem do praktykowania także dzisiaj tych swoistych „ćwiczeń duchownych” prowadzących do uświęcenia naszej codzienności do czego szczególnie teraz, w Wielkim Poście, zapraszają opiekujący się kalwarią franciszkanie.


„Przeżywając w tym roku 390. rocznicę założenia Jerozolimy Kujawskiej serdecznie zapraszamy wszystkich czcicieli Męki Pańskie do udziału w pasyjnych nabożeństwach na Kalwarii w Pakości. W każdy piątek okresu Wielkiego Postu odprawiamy na kalwaryjskich dróżkach Drogę Krzyżową o godzinie 9.00 i 16.30. Rozpoczynamy przy kaplicy Piłat, a na zakończenie w Kościele Ukrzyżowania sprawujemy Eucharystię i jest możliwość uczczenia Relikwii Krzyża świętego” – mówi o. Kamil Paczkowski OFM, kustosz Kujawskiej Jerozolimy i proboszcz pakoskiej parafii pw. św. Bonawentury.


Szczególne i najważniejsze uroczystości odbywają się noc z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek, kiedy celebrowane są Obchody Kalwaryjskie. Uczestniczący w nich wierni rozpamiętują tajemnice męki i śmierci Chrystusa Pana w tym czasie, kiedy przeżywamy je także w liturgii.


„Obchody dzielą się na dwie części. Część pierwsza – Droga Pojmania rozpoczyna się w Wielki Czwartek o godzinie 20.00 w kościele pw. św. Bonawentury. Następnie, nawiedzając poszczególne kaplice, wierni rozważają wydarzenia od ustanowienia Eucharystii w Wieczerniku, aż po przedstawienie Jezusa przed sądem u Kajfasza. Część druga obchodów – Droga Męki, rozpoczyna się w Wielki Piątek przed świtem, o godzinie 3.00 przy kaplicy Kajfasz – Więzienie. Przy kolejnych kaplicach rozważane są wydarzenia od oskarżenia Jezusa przed Piłatem aż do złożenia do Grobu” – wyjaśnia o. Kamil Paczkowski.


W imieniu franciszkanów zapraszamy do odwiedzenia Kalwarii Pakoskiej, szczególnie w te najważniejsze dla każdego chrześcijanina dni. Więcej o Kalwarii Pakoskiej i Obchodach Kalwaryjskich TUTAJ i TUTAJ


Polecamy