piątek, 3 lipca 2020 r.

Zmarł misjonarz ks. Antoni Bajek

W niedzielę 11 lutego zmarł ks. prałat Antoni Bajek, były proboszcz parafii w Dźwierzchnie, przez wiele lat misjonarz w Brazylii. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 15 lutego w Kiszkowie. Zmarłego kapłana polecajmy w modlitwie Bożemu miłosierdziu.


Śp. ks. Antoni Bajek urodził się 13 sierpnia 1931 roku. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, 23 maja 1959 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W 13. roku kapłaństwa został proboszczem parafii pw. św. Katarzyny w Dźwierzchnie. Powołanie misyjne zrodziło się nieco później, w parafii św. Mikołaja w Gniewkowie, gdzie pracował przez 7 lat. Tamtejsze majowe i październikowe nabożeństwa misyjne zostawiły trwały ślad w jego kapłańskim sercu. Wspominając to, napisał: „Wiele modliłem się do Ducha Świętego, abym i ja mógł być misjonarzem”. Misyjną świadomość ks. Antoniego bardzo silnie pogłębili poznani na jednej z kolęd państwo Weberowie – nauczyciele z Gniewkowa, a także korespondencja z kuzynem – ks. Witoldem Kozickim pracującym na misjach w Brazylii, który już wtedy zapraszał młodego kapłana do pracy misyjnej. Gdy otrzymał od ks. Kozickiego oficjalne zaproszenie do pracy misyjnej, przedstawił je Prymasowi Wyszyńskiemu i otrzymał zgodę na załatwienie formalności. Jednak wyjazd opóźnił pożar kościoła w Dźwierzchnie. Zaczęło się śledztwo, władze świeckie zaczęły stwarzać trudności. Do Brazylii ks. Bajek wyjechał w 1975 roku. Otrzymał samodzielną parafię w miejscowości Święty Piotr położonej wśród dziewiczych lasów. Po 4 latach został przeniesiony do parafii pw. św. Małgorzaty, gdzie przez półtora roku pracował wśród ludności pochodzenia europejskiego: Polaków, Włochów i Niemców. Pomagał tam ciężko choremu kuzynowi ks. Witoldowi Kozickiemu. W latach 2005-2007 pracował w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Nowa Canto. Następnie w parafii pw. św. Gabriela w Iwailandia. W roku 2005 Stolica Apostolska na prośbę abp. Henryka Muszyńskiego przyznała mu godność Kapelana Jego Świątobliwości. Po powrocie do Polski mieszkał i pomagał w parafii w Kiszkowie. Ostatnie lata życia spędził w Domu Księży Seniorów w Gnieźnie.

 

Wprowadzenie i modlitwa przy trumnie zmarłego kapłana w Domu Księży Seniorów w Gnieźnie odbędzie się w środę 14 lutego o godzinie 16.00 pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Msza św. pogrzebowa sprawowana będzie w czwartek 15 lutego o godzinie 11.00 w kościele pomocniczym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (murowany) w Kiszkowie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

 

źródło: www.srm.gniezno.opoka.org.pl

Polecamy