środa, 19 lutego 2020 r.

Inowrocław: Pierwsza Komunia z nuncjuszem

Abp Waldemar Sommertag, od niedawna nuncjusz apostolski w Nikaragui udzielił Pierwszej Komunii Świętej dzieciom z parafii pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu. Uroczystość odbyła się w niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego, w którą obchodziliśmy także 101. rocznicę pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie.


Abp Waldemar Sommertag pochodzi z diecezji pelplińskiej. Jest wujkiem jednej z dziewczynek, która przystąpiła do Pierwszej Komunii Świętej. W marcu, w uroczystość św. Józefa, papież Franciszek udzielił mu święceń biskupich, a wcześniej powierzył misję nuncjusza apostolskiego w Nikaragui, którą duchowny rozpocznie w czerwcu, o czym pamiętano podczas uroczystości w Inowrocławiu.


„Chcemy wyrazić radość, że jesteś dzisiaj wśród swoich bliskich, żeby świętować uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Dzięki temu i nam stajesz się bliski! Ponieważ niedawno przyjąłeś święcenia biskupie, to życzymy Tobie, abyś zawsze był pasterzem według Serca Bożego, żebyś doświadczał cichej opieki św. Józefa – patrona dnia Twoich święceń i ogromnego wstawiennictwa Matki Bożej, bo w końcu Nikaragua, do której niebawem się udasz –  należy do Maryi” – mówili w powitaniu rodzice dzieci pierwszokomunijnych.


Do uroczystości dzieci przygotowywały się przez wiele miesięcy. W domu rodzice jako pierwsi nauczyciele wiary pomagali im pogłębiać kontakt z Bogiem przez modlitwę osobistą i refleksję nad treściami przygotowanymi na każdą niedzielę i przerabianymi wspólnie w rodzinie. W szkole katecheci przybliżali im elementarną wiedzę na temat sakramentów. W kościele wtajemniczeni zostali w wymowę znaków, gestów i postaw liturgicznych. W sobotę dzieci przystąpiły po raz pierwszy do sakramentu pokuty i pojednania. Po spowiedzi poświęcone zostały alby, a rodzice założyli je im na znak czystych serc. Zanim przyszli do świątyni na Eucharystię, rodzice i bliscy poprowadzili domowe liturgie, w których pobłogosławili swoje pociechy na drogę do ołtarza Pańskiego.


Fot. Arch. parafia pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu

Polecamy