piątek, 28 lutego 2020 r.

Misyjna majówka

W dniach 24 i 25 maja w Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie już po raz czwarty odbyła się Misyjna Majówka – archidiecezjalne spotkanie dzieci i młodzieży zaangażowanej w animację misyjną. Wzięło w nim udział 86 osób, uczniów i opiekunów ze szkół w Parkowie, Pruścach, Ciążeniu, Dąbrowie Biskupiej, Niechanowie i ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Gnieźnie oraz dwóch kapłanów – ks. Franciszek Jabłoński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Gnieźnieńskiej, główny organizator i gospodarz spotkania, oraz ks. Florian Cieniuch, misjonarz pracujący w Wenezueli.


Misyjna Majówka to z jednej strony rodzaj nagrody dla młodych misjonarzy, którzy przez cały rok szkolny angażują się w różnego typu działalność na rzecz misji zarówno w szkolnych, jak i parafialnych ogniskach misyjnych, z drugiej to okazja do tego, by jeszcze bardziej rozpalić misyjnego ducha w sercach młodych ludzi. Bogaty program spotkania sprawił, że dwa dni minęły bardzo szybko, jak mówili sami uczestnicy – za szybko. Centrum każdego dnia była Eucharystia – wspólna modlitwa bardzo szybko zjednoczyła grupę. Do wspaniałej integracji – mimo dużej rozpiętości wieku uczestników (od pierwszej klasy szkoły podstawowej do drugiej klasy gimnazjum) przyczyniły się także pozostałe punkty programu: misyjne warsztaty muzyczne i plastyczne, terenowa gra misyjna, spotkanie z misjonarzem, gry i zabawy sportowe, ognisko przy którym nie zabrakło wspólnego śpiewu i pieczenia kiełbasek czy wreszcie nabożeństwo majowe przy figurze Matki Bożej. To, jak wiele uczestnicy zaczerpnęli ze spotkania, pokazał zorganizowany na zakończenie konkurs wiedzy, podsumowujący zarówno nauki głoszone przez kapłanów w czasie Mszy św., w czasie konferencji na temat pracy misyjnej w Wenezueli, czy to, co uczestnicy mieli za zadanie sami „wyczytać” z misyjnego czasopisma dla dzieci „Mini Kombonianie”. Niemalże wszyscy zasłużyli na nagrody.


W czasie podsumowania tegorocznej Majówki dzieci zapytane o wrażenia i swoje przeżycia, mówiły, jakim bogactwem były dla nich Msze św., spotkanie z misjonarzem i terenowa gra misyjna, podkreślały wspaniałą atmosferę spotkania, doceniły walory miejsca i pysznej kuchni, a także to, że mogły zawrzeć nowe znajomości i przyjaźnie. To, co cieszy najbardziej, to to, że jednogłośnie poprosiły o zorganizowanie Misyjnej Majówki ponownie za rok!Polecamy