piątek, 28 lutego 2020 r.

Odpust i jubileusz FILM GALERIA

Zapraszamy do obejrzenia filmu i zdjęć z uroczystości patronalnych ku czci św. Wojciecha, przeżywanych w tym roku w łączności z zakończeniem jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Polsce. Obchodom przewodniczył legat papieski kard. Vincent Nichols, Prymas Anglii i Walii. Obecni byli liczni biskupi z Polski i zagranicy, duuchowni, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele władz, członkowie bractw i stowarzyszeń, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, młodzież i przede wszystkim pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńskiej i całej Polski. Uroczystości rozpoczęły się sobotnimi nieszporami o św. Wojciechu pod przewodnictwem abp Grzegorza Rysia z Łodzi >> I Nieszpory o św. Wojciechu.


W niedzielę, po zakończeniu procesji z relikwiami św. Wojciecha ulicami miasta na Placu św. Wojciecha u stóp katedry sprawowana była uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem i z homilią kard. Vincenta Nicholsa >> homilia kard. Vincenta Nicholsa.


Podczas liturgii nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio  poświęcił i nałożył krzyże misyjne duchownym i świeckim misjonarzom i misjonarkom, którzy już niebawem ewangelizować będą w najdalszych zakątkach świata. Posłanie miało miejsce podczas Mszy św. odpustowej ku czci św. Wojciecha. Krzyże misyjne otrzymało 25 osób: kapłani diecezjalni, zakonnicy, siostry zakonne i osoby świeckie. Pochodzą z archidiecezji i diecezji: gnieźnieńskiej, poznańskiej, warszawsko-praskiej, przemyskiej, tarnowskiej, opolskiej, białostockiej, szczecińsko-kamieńskiej, bydgoskiej, gliwickiej, łomżyńskiej, radomskiej, rzeszowskiej, siedleckiej i zielonogórsko-gorzowskiej. Misjonarze i misjonarki pracować będą m.in.: na Kubie, w Brazylii, Boliwii, Argentynie, Ekwadorze, Peru, Wenezueli, Kamerunie, Rwandzie, Tanzanii, Ugandzie, Zambii, Papui Nowej Gwinei, Republice Środkowej Afryki >> zakończył się Rok Prymasowski.


Uroczystości zakończyły się tradycyjnie II Nieszporami o św. Wojciechu pod przewodnictwem i z homilią bp. Wiesława Śmigla z Torunia. Po nabożeństwie Prymas Polski abp Wojciech Polak wspólnie z kard. Vincntem Nicholsem udzielił tradycyjnego błogosławieństwa dzieci >> II Nieszpory o św. Wojciechu.

 

 

 

Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

Więcej zdjęć TUTAJ

Polecamy