niedziela, 23 lutego 2020 r.

Pomorskie uhonorowało abp. Muszyńskiego

Arcybiskup gnieźnieński senior Henryk Muszyński odebrał we wtorek w Gdańsku Honorowe Wyróżnienie za Zasługi dla Województwa Pomorskiego, przyznawane przez sejmik pomorski osobom, których działalność wpływa na pozycję i tożsamość Pomorza.


"Uhonorowujemy syna tej kaszubskiej, pomorskiej ziemi, którego ukształtowała związana z nią tradycja i doświadczenia dziejowe; który wpływał i nadal wpływa na jej duchowość" - mówił w laudacji marszałek pomorski Mieczysław Struk. "W swojej służbie publicznej cechującej się niezwykłą pracowitością i konsekwencją wielokrotnie podkreśla znaczenie swoich kaszubsko-pomorskich doświadczeń. Ks. arcybiskup Muszyński należy współcześnie do najważniejszych postaci wywodzących się z Pomorza, których autorytet i wystąpienia oddziałują na debatę publiczną w Polsce i z którego opiniami liczą się poza granicami naszego kraju. Ekscelencjo – wdzięczni jesteśmy za wieloletnią pracę księdza arcybiskupa na rzecz Pomorza, Polski i Europy. Jesteśmy dumni, że synem naszej małej ojczyzny, Pomorza, jest ksiądz arcybiskup Henryk Muszyński" - powiedział Struk.


Dziękując za wyróżnienie abp Muszyński powiedział, że jest tym szczerze ujęty. "Tak się złożyło, że większość mojej działalności upłynęła właściwie poza województwem (pomorskim), ale nie ukrywam, że z ziemią mojej małej ojczyzny, z Gdańskiem włącznie, jestem związany głębokimi więzami (…) Przez przeszło 50 lat byłem tutaj, pracowałem tutaj jak ksiądz, biskup, a jako biblista umiem docenić, co znaczy +mała ojczyzna+. Może niejeden się zdziwi, jeżeli powiem, że Biblia nie zna +wielkiej ojczyzny+, Biblia zna tylko +małą ojczyznę+. Pan Jezus przyszedł do swojej ojczyzny tzn. Nazaretu i spotkał się z odrzuceniem - mi idzie znacznie lepiej niż Panu Jezusowi” - mówił arcybiskup.


Uchwała o przyznaniu abp. Muszyńskiemu Honorowego Wyróżnienia za Zasługi dla Województwa Pomorskiego została przyjęta przez sejmik pomorski (w samorządzie pomorskim władzę sprawuje koalicja PO-PSL, PiS jest klubem opozycyjnym - PAP) jednogłośnie w lutym tego roku. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez samorząd pomorski. Wyróżnienie to jest przyznawane osobom, a także instytucjom, szczególnie wybitnym, których praca i aktywność publiczna wpływa na kształtowanie pozycji Pomorza oraz zachowania jego tożsamości. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. Lech Wałęsa, abp Tadeusz Gocłowski, ks. Jan Kaczkowski, prof. Brunon Synak, Bogdan Borusewicz oraz Marian Kołodziej.


Abp senior Henryk Muszyński
urodził się 20 marca 1933 r. w Kościerzynie (Pomorskie) jako trzecie dziecko Marii i Franciszka Muszyńskich. Ojciec pracował jako urzędnik w miejscowym starostwie, a matka zajmowała się pracą w domu. Po zdaniu matury w 1951 r. Muszyński wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, gdzie odbywał w latach 1951-1957 studia filozoficzno-teologiczne. W 1960 roku rozpoczął studia biblijne Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które w roku 1963 ukończył z licencjatem z teologii. Kolejny etap studiów to Papieski Instytut Biblijny w Rzymie, gdzie w roku 1964 obronił licencjat z nauk biblijnych. Po zakończeniu studiów wrócił do swojej rodzinnej diecezji chełmińskiej i rozpoczął w 1968 roku pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Pełnił funkcję prefekta studiów i był wykładowcą Pisma Świętego. Pełnił także funkcję diecezjalnego referenta do spraw laikatu. Od 1973 roku był związany również z Akademią Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1985 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej. Sakrę biskupią otrzymał 25 marca 1985 r. w Pelplinie. 23 grudnia 1987 r. został mianowany biskupem ordynariuszem diecezji włocławskiej, a od dnia 25 marca 1992 r. w ramach reorganizacji administracyjnej Kościoła w Polsce Ojciec Święty mianował go Arcybiskupem Metropolitą Gnieźnieńskim. Funkcję tę sprawował do 2010 r. Abp Muszyński w czerwcu 1994 roku został mianowany przez Jana Pawła II członkiem Papieskiej Rady d/s Popierania Jedności Chrześcijan. We wrześniu 2002 roku został decyzją papieża członkiem Kongregacji Nauki Wiary. Jego dorobek naukowy to kilkaset prac i artykułów. Był Prymasem Polski od 2009 do 2010 r.

źródło: PAP

 

Polecamy