niedziela, 26 maja 2019 r.

Bp Wętkowski: wiara to wolność

Druga grupa maturzystów z archidiecezji gnieźnieńskiej pielgrzymowała w poniedziałek 5 marca na Jasną Górę. Młodym towarzyszył bp Krzysztof Wętkowski. Łącznie z grupą sobotnią u Matki Bożej modliło się w tym roku ponad 1800 abiturientów.  


W poniedziałek do Częstochowy dotarło około 600 młodych. W południe w bazylice Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej Krzysztof Wętkowski. Eucharystię koncelebrowało 11 kapłanów. Słowa powitania do maturzystów wypowiedział o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry.  „Jesteście tu, by prosić Jasnogórską Matkę o wstawiennictwo, o światło Ducha Świętego, abyście mogli pomyślnie czerpać z darów mądrości, rozumu, umiejętności wypracowanych przez lata nauki, a także prosić o światło na czas dokonywania waszych ważnych życiowych decyzji i wyborów – mówił o. Krystian Gwioździk. - A Matka Boga jest Tą, która daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, a więc nachylcie ucha, przytulcie się do Niej, abyście tego bezpieczeństwa mogli jak najobficiej zaznać, i otwierając się na działanie Ducha Świętego, mogli podjąć mądre, życiowe decyzje na całe wasze życie”. 


W homilii bp Krzysztof Wętkowski zadał młodzieży pytanie: „jak postępować drogą wiary, aby nie pobłądzić?”, po czym wskazując na Ewangelię udzielił odpowiedzi: „Wiara polega na słuchaniu Boga, na przyjęciu i uwierzeniu w Jego Słowo, nawet wtedy, gdy nie rozumiemy tego, czego wymaga, nie znamy przyszłości, nie wiemy, jak to się spełni. Ale jesteśmy temu Słowu posłuszni”. „Wiara to także, o czym dzisiaj mówi nam to Pismo Święte, to także wolność – mówił dalej biskup – I dzisiaj to jest pięknie pokazane, w osobie trędowatego Naamana, który staje przed wysłannikiem Bożym i słyszy: ‘idź, obmyj się. Masz wskazaną drogę, bardzo prosta rzecz, wybór należy do ciebie. Ty musisz zadecydować. Prorok nie wychodzi i nie biega za nim, i nie mówi: no idź obmyj się, na pewno będziesz zdrowy, jestem przekonany, nic z tych rzeczy. Powiedział, co miał powiedzieć, i koniec, teraz człowiek jest wolny, sam musi zadecydować” – tłumaczył kaznodzieja. 


Bp Krzysztof Wętkowski zaznaczył także, że wiara jest „osobistą pielgrzymką każdego”, „jest procesem”, który zawsze powinien być wzrastaniem. I często wzrastanie w wierze wiąże się z trudnościami, zwątpieniami, bólem, cierpieniem. „Wiara bez wątpliwości jest wiarą wątpliwą, także tym się nie przejmujcie, że tak jest, oznacza to, że wasza wiara jest żywa – mówił biskup – Często także przez kryzysy człowiek wzrasta w wierze”.


Przed Mszą św. w programie pielgrzymki znalazły się: nabożeństwo pokutne z konferencją, Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Sakrament Pokuty i Pojednania. Po południu miało miejsce zawierzenie maturzystów w Kaplicy Cudownego Obrazu i Droga Krzyżowa. Pierwsza tura Pielgrzymki Maturzystów Arch. Gnieźnieńskiej modliła się na Jasnej Górze w sobotę, 3 marca. Wraz z młodzieżą maturalną przybył Prymas Polski abp Wojciech Polak. 


źródło BPJG
Fot. M. Kępiński/BPJG

Polecamy