środa, 26 lutego 2020 r.

Gniezno: VIII Ars Liturgica

W dniach 19-20 października odbył się w Gnieźnie VIII Ogólnopolski Konkurs Chórów „Ars Liturgica”. W dwudniowym przeglądzie wzięło udział 29 chórów, zespołów wokalnych i schol gregoriańskich całej Polski.


Do Gniezna przyjechały zespoły z: Warszawy, Poznania, Szczecina, Bydgoszczy, Koszalina, Gryfina, Poniatowej, Wejherowa, Pamiątkowa, Słupska, Gniewina, Olsztyna, Zebrzydowic, Działdowa, Opola, Nakła d. Notecią, Wrocławia, Gdańska oraz Lutomierska. Gniezno reprezentował Kameralny Chór Męski „Szpaki”. W jednym z dwóch jury oceniających występy zasiadał dyrektor Chóru Prymasowskiego ks. kan. Dariusz Sobczak. Przesłuchania, ze względu na dużą liczbę chórów odbyły się równocześnie w katedrze gnieźnieńskiej i zabytkowym kościele ojców franciszkanów. Każdy z zespołów zaprezentował kompozycje sakralne, w tym dwie przeznaczone do wykonania w liturgii. Finał z ogłoszeniem i nagrodzeniem laureatów odbył się w sobotni wieczór 20 października, po Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem ks. infułata Jana Kasprowicza, proboszcza i kustosza bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie i koncelebrowanej m.in. przez o. Zenona Garusa, gwardiana klasztoru i proboszcza parafii franciszkańskiej w Gnieźnie. Liturgię śpiewem ubogaciły chóry startujące w konkursie, który - jak podsumował przewodniczący jury prof. zw. dr hab. Marek Rocławski - stał na bardzo wysokim poziomie. W każdej z kategorii przyznano złote, srebrne i brązowe dyplomy, a także nagrody specjalne. Główną nagrodę Grand Prix ufundowaną przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka zdobył Zespół Wokalny „Rondo” z Wrocławia.


Tegoroczną edycję konkursu „Ars Liturgica” zorganizowali: Stowarzyszenie Musica Choralis, Wydział Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz parafia katedralna w Gnieźnie. Patronat honorowy na przedsięwzięciem sprawował Prymas Polski abp Wojciech Polak, medialny zaś Radio Plus i „Przewodnik Katolicki”. Listę chórów biorących udział w konkursie, a także informacje szczegółowe znaleźć można na stronie www.musicachoralis.org

B. Kruszyk KAI
Fot. B. Kruszyk

Polecamy