środa, 26 lutego 2020 r.

Inowrocław: parafialny jubileusz

„Tutaj, w twojej parafii, Siostro i Bracie, Bóg liczy na Ciebie z powodu tego, kim jesteś, a nie z powodu tego, co masz” – mówił abp Wojciech Polak podczas obchodów ćwierćwiecza erygowania parafii i 10. rocznicy poświęcenia kościoła pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu.


Jubileuszowe dziękczynienie odbyło się 20 października z udziałem parafian, zaproszonych gości, członków bractw i stowarzyszeń, inowrocławskich proboszczów i kapłanów związanych z parafią. W HOMILII metropolita gnieźnieński nawiązał zarówno do wezwania erygowanej przed ćwierćwieczem wspólnoty parafialnej, jak i do jej historii i posłannictwa, podkreślając, że parafia jest miejscem, w którym sami, doświadczając Bożego miłosierdzia, mamy odpowiadać na nie konkretnym czynem, zaangażowaniem i uczynkami miłosierdzia.


„Wspólnota parafialna nie może nigdy zatrzymać się tylko na samym kulcie i czci Chrystusa Miłosiernego – tłumaczył. – Jesteście wezwani, aby poprzez konkretną odpowiedź miłości i miłosierdzia ukazywać Jego miłosierne oblicze innym. Przypomnijmy więc sobie, także w tym uroczystym dniu, że za każdym razem kiedy karmimy głodnych i poimy spragnionych, kiedy przyodziewamy osobę nagą i przyjmujemy obcego, kiedy odwiedzamy chorego albo więźnia, czynimy to przecież właśnie Jemu: Chrystusowi Miłosiernemu!” – mówił abp Polak.


Metropolita gnieźnieński nawiązał też do czytanej tego dnia Ewangelii o celniku Zacheuszu, któremu w spotkaniu z Jezusem przeszkadzał nie tylko niski wzrost, ale coś, z czym i my dzisiaj się borykamy – wstyd i szemrzący tłum. Uważamy się bowiem za ludzi odważnych, ale w zaangażowaniu się, w podejmowaniu konkretnych wyzwań w parafii i Kościele przeszkadza nam właśnie wstyd. Tymczasem – jak mówił do młodych papież Franciszek – trzeba mówić Bogu tak z odwagą, wielkodusznością i całym entuzjazmem serca.


„Potrzeba nam w naszych wspólnotach parafialnych entuzjazmu serca i odwagi. Potrzeba wielkoduszności, by nie zniechęcać siebie i innych narzekaniem, ale ożywić gotowością do podejmowania nowych wyzwań. I w tym przecież wyrażać się najpełniej będzie to, co tak łatwo niekiedy wypowiadamy: Jezu ufam Tobie” – podkreślił abp Polak.


I druga przeszkoda – szemrzący tłum. Trudne czasy i trudni ludzie. Coraz więcej obojętnych, coraz więcej oddalonych od Kościoła. „Nie wolno nam jednak popaść w przygnębienie czy rozpacz. Nie wolno zamknąć się w sobie” – przestrzegał Prymas, dopowiadając, że Boże miłosierdzie zawsze działa.


Inowrocławska parafia pw. Chrystusa Miłosiernego jest jedną z najmłodszych w archidiecezji gnieźnieńskiej. Została erygowana przez abp. Henryka Muszyńskiego w październiku 1993 roku. W 2000 roku ruszyła budowa kościoła na kamieniu węgielnym przywiezionym z Ziemi Świętej i poświęconym w 1999 roku w Bydgoszczy przez św. Jana Pawła II. W październiku 2008 roku odbyła się konsekracja świątyni. Budowniczym kościoła i proboszczem parafii od początku jej istnienia jest ks. kan. Paweł Kowalski, pełniący również funkcję dziekana dekanatu inowrocławskiego I.


B. Kruszyk KAI
Fot. Eugeniusz Budny

Polecamy