środa, 26 lutego 2020 r.

Już w sutannach

W niedzielny wieczór 28 października podczas uroczystych nieszporów czterech kleryków III roku przyjęło strój duchowny. Odtąd sutanna będzie ich codziennym ubiorem wskazującym na ich oddanie Chrystusowi. Obrzęd jest znakiem przypominającym o wybraniu przez Chrystusa i wskazującym, że wybrany chce wstąpić na drogę posługi kapłańskiej.


Liturgii w seminaryjnej kaplicy przewodniczył ks. dr Przemysław Kwiatkowski, rektor PWSD. Homilię wygłosił ks. Dariusz Nowaczyński, proboszcz parafii w Gozdowie oraz spowiednik alumnów. We wspólnej modlitwie uczestniczyli seminaryjni wykładowcy i wychowawcy oraz gnieźnieńscy kapłani. W założeniu sutann młodszym braciom pomagali tradycyjnie klerycy starszych roczników. 

Obrzęd przyobleczenia w strój duchowny ma wymiar znaku i symbolu. Jest znakiem, który mówi o powołaniu i wybraniu przez Jezusa Chrystusa. Jest także symbolem wezwania do przemiany człowieka cielesnego w człowieka duchowego. Przyjmując sutannę, młody człowiek przygotowujący się do kapłaństwa pragnie zrzucić z siebie człowieka starego cielesnego i przyodziać się w nowego duchowego, którego prowadzi Duch Boży, w którym jest godność dziecka Bożego, i który ceni sobie tę godność. Jest on również znakiem, iż pragnie on wejść na drogę posługi kapłańskiej. Warto dodać, że sutanna pochodzi od tzw. „vestis talaris”, czyli długiej sukni sięgającej kostek. Duchowni zaczęli ją nosić w VI wieku, kiedy wśród świeckich zapanowała moda na krótsze stroje. Sutanna w obecnym kształcie pojawiła się w XVI wieku, a do jej nakładania zobowiązał wszystkich kapłanów papież Sykstus V.


Strój duchowny przyjęli:

kl. Marcin Małecki z par. pw. bł. Michała Kozala w Gnieźnie,
kl. Adam Wawrzyniak z par. pw. MB Częstochowskiej w Orzechowie,
kl. Marcin Wawrzyniak z par. pw. MB Częstochowskiej w Orzechowie
kl. Arkadiusz Wikariak z par. pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie.

 


Fot. PWSD

Polecamy