środa, 26 lutego 2020 r.

Noc Świętych - zapraszamy

W kilkunastu miastach i parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej odbędzie się Noc Świętych. Modlitewne czuwanie z prezentacją świętych, śpiewami i marszami ma już swoją ustaloną tradycję i odbywa się zawsze w wieczór przed uroczystością Wszystkich Świętych.

Wszystko zaczęło się w 2005 roku w gnieźnieńskim kościele farnym, do którego jeden z ówczesnych wikariuszy, dziś już proboszcz, ks. Jan Kwiatkowski, zaprosił w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych młodzież z całej archidiecezji. Prosił, by przywiozła z sobą relikwie świętych obecne w ich kościołach. Pomysł się przyjął i rok później formułę rozbudowano o procesję z relikwiami i pochodniami do katedry gnieźnieńskiej, z przystankiem na Rynku, gdzie modlono się razem z franciszkanami i władzami miasta. 

Te pierwsze spotkania miały przypomnieć dzieciom i młodym ludziom istotę uroczystości obchodzonej w Kościele 1 listopada i być przeciwwagą dla coraz popularniejszego Halloween. Wkrótce swoją Noc Świętych zaczęły organizować inne parafie archidiecezji gnieźnieńskiej, a z czasem miasta w całej Polsce. Dziś, tłumacząc ideę tej wyjątkowej inicjatywy, coraz rzadziej mówi się o antidotum na halloweenowe strachy, a sięga się głębiej, wskazując na nasze powołanie do świętości. Coraz bardziej różnorodna jest także sama formuła spotkań. To już nie tylko czuwanie przy relikwiach świętych i błogosławionych, ale korowody żywych ikon, bale świętych, koncerty, prezentacje i pochody. Istotą jest jednak zawsze modlitwa, która w tę noc łączy niebo z ziemią. 

W Gnieźnie każda Noc Świętych ma od lat swoich szczególnych bohaterów. Przypominano już życie m.in.: bł. Bronisława Markiewicza, św. Wincentego Pallotiego, bł. Edmunda Bojanowskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Wincentego á Paulo i innych. W tym roku bohaterem wieczoru będzie kałan i harcerz bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski. Czuwanie rozpocznie się o godzinie 20.00 tradycyjnie w gnieźnieńskim kościele garnizonowym, a zakończy w katedrze gnieźnieńskiej. Wraz z obecnymi modlić się będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Spotkanie będzie transmitowane on-line na www.prymaspolski.plwww.archidiecezja i kanale You Tube archidiecezji gnieźnieńskiej ↓↓↓Swoją Noc Świętych będzie miał także Inowrocław. W czasie czuwania, które rozpocznie się o 19.30 w kościele pw. Zwiastowania NMP wspominani będą święci, których imiona i historie zapisały się w dziejach Kościoła, ale także ci bezimienni, którzy poświęcili swoje życie w obronie życia, wiary i wolności. 


Modlitewne czuwanie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych zaplanowano także w: Nekli, Pobiedziskach, Wrześni, gdzie przypomniani zostaną kapłani męczennicy, w Kruszwicy, Strzelnie i Wągrowcu, gdzie spotkaniu przyświecać będzie hasło „Wolni w świętości”, a także w Chodzieży, Gniewkowie, Szamocinie, Gębicach, Golinie, Trzemesznie, Słupcy i Długiej Goślinie, gdzie na zakończenie uczestnicy poczęstowani zostaną zupą dyniową. 


parafie organizujące Noc Świętych >>> TUTAJ

Polecamy