środa, 26 lutego 2020 r.

Noc Świętych w Gnieźnie

„Będę uparty, tak uparty, jak byli święci”- słowa bł. ks. Wincentego Frelichowskiego, kapłana, harcerza, męczennika Dachau były hasłem tegorocznej Nocy Świętych w Gnieźnie. Swojego patrona zebranym w kościele garnizonowym przybliżyli harcerze z gnieźnieńskiego hufca.


Gnieźnieńskie spotkanie rozpoczęła tradycyjnie Litania do Wszystkich Świętych, w czasie której do ołtarza niesiono relikwie świętych i błogosławionych z gnieźnieńskich kościołów i zgromadzeń zakonnych. Obok św. Jana Pawła II, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Franciszka, bł. Michała Kozala, św. Edyty Stein, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i wielu innych, „obecni” byli także święci w sposób szczególny związani z Gnieznem – bł. Bogumił, bł. Jolenta, bł. Radzym Gaudenty.


Po modlitwie harcerze z gnieźnieńskiego hufca razem z kapelanem ks. Wojciechem Orzechowskim  wystawili spektakl o bł. Wincentym Frelichowskim, przypominając nie tylko najważniejsze fakty z jego życia, ale także zapiski z jego pamiętnika. Zabrzmiała też harcerska piosenka „Idzie noc”, którą wspólnie z harcerzami zaśpiewali wszyscy obecni, także uczestniczący w spotkaniu Prymas Polski. Dziękując harcerzom i wskazując na ich patrona bł. ks. Wincentego Frelichowskiego abp Polak przyznał, że może on być przykładem dla wszystkich.


„Słyszeliśmy, że kierowała nim głęboka Boża determinacja. Mówił, że musi być coraz doskonalszy, coraz odważniejszy, coraz mężniejszy, by pokonywać różne trudności. Myślę, że ta Boża determinacja doprowadziła do tego, że w tym trudnym, nieludzkim położeniu zdolny był zachować człowieczeństwo do końca, dzielić się sobą, aż po oddanie swojego życia. To jest dla nas wszystkich bardzo piękny przykład” – mówił metropolita gnieźnieński.


W czasie czuwania śpiewał Chór św. Ojca Pio z gnieźnieńskiej parafii farnej, która jest organizatorem spotkania. Z kościoła garnizonowego obecni przeszli w procesji do gnieźnieńskiej katedry, gdzie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Na zakończenie wszystkich zaproszono do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego na gorącą herbatę i posiłek.


Modlitewne czuwania przy relikwiach świętych odbyły się w także w kilkunastu innych parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej: w Inowrocławiu, Nekli, Pobiedziskach, Wrześni, Kruszwicy, Strzelnie i Wągrowcu, Chodzieży, Gniewkowie, Szamocinie, Gębicach, Golinie, Trzemesznie, Słupcy, Zagórowie, Pyzdrach i Długiej Goślinie.
Galeria zdjęć >>> TUTAJ


B. Kruszyk KAITransmisje HD

 

Fot. J. Andrzejewski

Polecamy