niedziela, 23 lutego 2020 r.

Rekolekcje ewangelizacyjne dla małżeństw

W dniach 16-21 lipca w Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie odbyła się Oaza Rekolekcyjna Ewangelizacji dla małżeństw. Wspólnotę oazową tworzyli kapłan, dwóch kleryków, 22 małżeństwa z 28 dziećmi oraz młodzież posługująca  w diakoni wychowawczej. Uczestnicy rekolekcji przyjechali aż z siedmiu diecezji: gnieźnieńskiej, łódzkiej, łowickiej, poznańskiej, siedleckiej, toruńskiej, a także jedna rodzina z Niemiec z Bilefeldu. Różnorodność ta okazała się ogromnym bogactwem dla całej naszej wspólnoty.


Program rekolekcji, zgodny z charyzmatem ks. Franciszka Blachnickiego  został opracowany i przeprowadzony przez moderatora diecezjalnego Domowego Kościoła ks. Sławomira Rachwalskiego. Ks. Sławek jak zawsze otwarty na działanie Ducha Świętego, w sposób bardzo ciekawy i nietuzinkowy przeprowadził nas przez tematykę rekolekcji. Pomógł odpowiedzieć  nam na bardzo ważne pytania – kto tak naprawdę jest moim Bogiem i czy mam świadomość, że zbawienie to woda żywa której potrzebuję? Przypomniał nam, że  Bóg jest większy od  naszego grzechu i że zaprasza nas na gody podczas każdej Eucharystii. Maryję, Oblubienicę Ducha Świętego ukazał jako wzór nowego człowieka. Wieczorne celebracje, adoracja przed Najświętszym Sakramentem oraz  możliwość codziennej rozmowy małżeńskiej miały ogromny wpływ na przeżywanie treści rekolekcyjnych i na budowanie jedności z Bogiem i współmałżonkiem.


Księdza moderatora oraz parę prowadzącą Lidię i Wojciecha Banasińskich dzielnie wspierali animatorzy: Julita i Waldek Białkowscy, Iwona i Waldek Łuszczykowie, Ela i Krzysztof Szulczykowie , a także Ola i Andrzej Wolińscy. Swoim doświadczeniem i rozmodleniem służyli nam klerycy Michał Owczarczak i Tomasz Mandziuk. Oprawą muzyczną w sposób profesjonalny zajęli się Agnieszka i Robert Dąbrowscy. Aby rodzice mogli spokojnie przeżywać treści każdego dnia, niezbędna jest dobrze zorganizowana  diakonia wychowawcza. Na tych rekolekcjach dziećmi zajmowali się  Małgosia i Paweł Włodarczykowie, Ania, Marysia, Bogusia, Gabrysia, Tosia, Iza, Leonie i nasz rodzynek Kacper, którzy od pierwszego dnia podbili serca podopiecznych i ich rodziców.


Po raz kolejny doświadczyliśmy wspaniałej wspólnoty i przekonaliśmy się, że nikt nie ma z nas tego co mamy razem, że każdy wnosi ze sobą to co ma najcenniejszego i aby wszystko mieć potrzebujemy siebie razem, a nade wszystko potrzebujemy Pana Boga. Dziękujemy wszystkim posługującym i uczestniczącym w tych rekolekcjach za otwartość serca i chęć dzielenia się swoimi talentami z innymi. Był  to dobry, błogosławiony czas, który w wielu małżonkach zaszczepił pragnienie wyjazdu na kolejne rekolekcje. Oby to pragnienie pozostało i zaowocowało. Do zobaczenia na rekolekcyjnych drogach.

Lidka i Wojtek Banasińscy

Polecamy