środa, 12 sierpnia 2020 r.

Dzień Życia Konsekrowanego

W archidiecezji gnieźnieńskiej mieszka i posługuje ponad 200 sióstr, księży i braci zakonnych. Pamiętajmy o nich w obchodzony 2 lutego Dzień Życia Konsekrowanego. 


Dzień ten – jak pisze w zaproszeniu do modlitwy prymas Polski abp Wojciech Polak – stanowi szczególną okazję, by zauważyć ich obecność w naszej prymasowskiej archidiecezji.  – Pragniemy wdzięcznym sercem podziękować za ich ofiarną służbę w naszych wspólnotach parafialnych, wobec dzieci i młodzieży, chorych i osób w podeszłym wieku, ubogich i bezdomnych. Podziękować za ich wielki dar nieustannej, cierpliwej modlitwy oraz w różnorodny sposób uobecnionej Ewangelii – podkreśla metropolita gnieźnieński.


W archidiecezji gnieźnieńskiej mamy 25 domów zakonnych żeńskich i 10 domów zakonnych męskich. Mieszka w nich 33 księży zakonnych, 7 braci zakonnych oraz 179 sióstr zakonnych. W Inowrocławiu, Mielżynie i Miłosławiu posługują siostry dominikanki troszcząc się m.in. o niepełnosprawną młodzież. W Gnieźnie i Łopiennie obecne są siostry elżbietanki, które spotkać można w Kurii, w Domu Księży Seniorów, w parafiach oraz w Domu Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży. W Golinie jako katechetki służbą Siostry Opatrzności Bożej. Odwiedzany chętnie przez rekolektantów gnieźnieński Dom pod Lasem prowadzą siostry pallotynki. W Pobiedziskach od lat posługują siostry Sacre Coeur, a w Chodzieży siostry serafitki. W Słupcy od ponad 80 lat służą siostry sercanki, a we Wrześni od ponad półwiecza urszulanki. W Gnieźnie, Kłecku, Witkowie, Inowrocławiu, Mogilnie i Żninie modlą się i pracują m.in. z dziećmi siostry służebniczki Maryi – jedno z najliczniejszych zgromadzeń w archidiecezji gnieźnieńskiej. W Gnieźnie od stosunkowo niedawna obecne są siostry franciszkanki i siostry obliczanki. Mamy też w Gnieźnie klasztor klauzurowy – wspólnotę sióstr karmelitanek bosych. Święty Jan Paweł II mówił o tych zamkniętych dla oka ludzkiego zakonach, że są piorunochronem dla świata. Nieustannie modlą się za nas, pamiętajmy więc w modlitwie o nich. I bądźmy hojni. Siostry karmelitanki otrzymają ofiary ze składki podczas liturgii 2 lutego. Pieniądze na pewno się przydadzą. Ich klasztor był jednym z najbardziej zniszczonych podczas sierpniowych nawałnic.


Zgromadzeń męskich w naszej archidiecezji jest mniej. W Gnieźnie, niemal nieprzerwanie od połowy XIII wieku, służą franciszkanie. Obecni są także w Inowrocławiu. Rodzinę franciszkańską mamy też w Pakości, gdzie posługują bernardyni oraz w Mogilnie, dokąd w 2014 roku przybyli kapucyni. W Wągrowcu służą paulini, w Lądzie n. Wartą księża salezjanie, a w Gnieźnie księża michalici, którzy w czerwcu cieszyć się będą wspólnie z parafianami z konsekracji nowego kościoła. W Gnieźnie w bazylice prymasowskiej służą też Bracia Serca Jezusowego. Wszystkim należy się nasze podziękowanie lub choćby zwykły uśmiech.


B. Kruszyk Przewodnik Katolicki
Fot. M. Mazur/KEP

Polecamy