środa, 12 sierpnia 2020 r.

Gniezno: Dzień Judaizmu

Gniezno po raz kolejny włączy się w obchody Dnia Judaizmu. W tym roku w programie zaplanowano międzynarodową konferencję naukową „Izrael – od marzenia do spełnienia” oraz koncert muzyki żydowskiej. Wręczone zostaną również medale „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.


Uroczystości odbędą się w poniedziałek 22 stycznia w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. W tym roku wraz z placówką oraz władzami miasta Gniezna organizuje je Ambasada Izraela w Polsce. Udział zapowiedzieli m.in.: naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz Prymas Polski abp Wojciech Polak.


Podczas spotkania wręczone zostaną medale „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, przyznawane od 1963 roku przez jerozolimski Instytut Yad Vashem, osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. W Gnieźnie odbiorą je potomkowie i krewni uhonorowanych. Medalami odznaczono pośmiertnie czworo Wielkopolan: Czesławę i Wojciecha Pachurków z Piły, Mariana Połowicza ze Środy Wielkopolskiej oraz urodzoną w Pile s. Teklę Budnowską ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.


„Ratowali oni Żydów w czasie II wojny światowej. Ta czwarta propozycja jest o tyle ciekawa, że według badań naukowych w czasie II wojny światowej nie było w Polsce żeńskiego zgromadzenia zakonnego, które by nie ukrywało żydowskich dzieci, dzięki czemu przeżyły. Gdy podnoszą się głosy, że Polacy zbyt mało robili w celu ochrony Żydów, że kolaborowali z Niemcami, to takie inicjatywy ze strony państwa Izrael, gdzie się honoruje Polaków, którzy narażali życie swoje i swoich rodzin dla ratowania Żydów jest znaczące samo w sobie” - mówi ks. Waldemar Szczerbiński z Zakładu Kultury Judaizmu Kolegium Europejskiego w Gnieźnie.


W ramach gnieźnieńskich obchodów Dnia Judaizmu zaplanowano również dwudniową konferencję naukową „Izrael – od marzenia do spełnienia” z udziałem gości i prelegentów z Polski i zagranicy m.in. z Ariel University i Haifa University.


W programie znalazły się także wydarzenia kulturalne. Od 15 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury oglądać można wystawę fotografii gnieźnianki Aleksandry Przybylskiej „Uroki Izraela”. W poniedziałek 22 stycznia, na zakończenie głównych obchodów, w tym samym miejscu odbędzie się również koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu zespołu „Negev”. Wstęp jest wolny.


Obchody Dnia Judaizmu w Gnieźnie patronatem honorowym objęli: Prymas Polski abp Wojciech Polak oraz prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki, rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.


Ogólnopolski Dzień Judaizmu
 został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Polska jest drugim, po Włoszech, europejskim krajem, w którym zaczęto organizować takie obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in.: Austria, Holandia i Szwajcaria. Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości – jak nauczał Jan Paweł II – że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz „czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”. Obecnie do gmin żydowskich w Polsce należy ok. 4 tysiące osób, natomiast społeczność Żydów w Polsce szacuje się na ok. 20 tysięcy.


B. Kruszyk KAI


PROGRAM obchodów i konferencji


Polecamy