środa, 12 sierpnia 2020 r.

Orszak Trzech Króli

Gniezno i kilkanaście miast archidiecezji gnieźnieńskiej włączyło się w tegoroczny Orszak Trzech Króli. Rodzinnemu kolędowaniu 6 stycznia towarzyszyć będzie hasło „Bóg jest dla wszystkich”. W mieście św. Wojciecha pojawią się także nawiązania do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


„Orszak Trzech Króli to okazja, aby jeszcze raz, rodzinnie i wspólnotowo, przeżyć radosną tajemnicę Bożego Narodzenia” – mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak, który po raz kolejny weźmie udział w ulicznym kolędowaniu z monarchami. Jak podkreśla, w tym roku wydarzeniu towarzyszy szczególne hasło, które przypomina nie tylko o sensie święta Objawienia Pańskiego, ale także o powołaniu każdego z nas. „Bóg jest dla wszystkich – hasło to mówi nam, że Bóg nikogo nie wyklucza, nie skreśla, nie usuwa na margines, że przyszedł do wszystkich i wszyscy – każda i każdy z nas – jest zaproszony do bycia w tej Bożej rodzinie” – dodaje abp Wojciech Polak.


Tegoroczny gnieźnieński orszak ma nieco zmodyfikowaną trasę. O godzinie 13.00 wszystkie grupy spotykają się na placu za budynkiem Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie ul. Sobieskiego (za Powiatowym Urzędem Pracy). Projektowaną trasę przejścia Orszaku stanowią ul. Chrobrego, w kierunku katedry, po drodze orszak zatrzymuję się na wysokości kościoła garnizonowego, do orszaku dołącza młodzież w roli prymasów (kard. Edmunda Dalbora, kard. Augusta Hlonda, kard. Stefana Wyszyńskiego). Następnie pochód zatrzyma się na Rynku, gdzie na specjalnie zbudowanej scenie wystąpi Teatr Pantomimy „Dar” z Bydgoszczy ze swoim przesłaniem. Słowo i życzenia do zgromadzonych skierują tam także Prymas Polski i przedstawiciele władz miasta i powiatu. Następnie wszyscy przejdą przed katedrę gnieźnieńską, gdzie monarchowie złożą swoje dary i gdzie odbędzie się wspólne kolędowanie. W czasie trwania orszaku – jak zapowiadają organizatorzy – pojawią się też odniesienia do tegorocznej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


Orszak Trzech Króli zorganizuje także Inowrocław, wspólnie z miejscowymi parafiami. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 14.00 na Skwerze Jana Pawła II. Tam zaplanowano krótką modlitwę oraz mini-recital piosenek świątecznych. Następnie wszyscy uczestnicy pójdą za bryczką, w której siedzieć będą królowie Kacper, Melchior i Baltazar. Celem orszaku będzie hala widowiskowo-sportowa przy al. Niepodległości. Przemarsz poprowadzi orkiestra dęta Inowrocławskich Kopali Soli. Na miejscu na zmarzniętych uczestników czekać będzie gorąca herbata. Inowrocławskie dzieci wystawią jasełka. Zaplanowano też koncert piosenek świątecznych, konkursy i wiele innych atrakcji.


Orszaki Trzech Króli odbędą się także w kilkunastu innych miastach archidiecezji gnieźnieńskiej. Swój udział na orszakowej stronie internetowej zgłosiły: Barcin, Długa Goślina, Kłecko, Mieścisko, Mogilno, Pobiedziska, Pyzdry, Słupca, Strzelno, Wągrowiec, Piechcin i Żnin. Kolędowanie z monarchami organizują w różnej formie także inne parafie i miejscowości archidiecezji gnieźnieńskiej. Wszystkie zachęcamy i zapraszamy do przesyłania zdjęć i krótkich relacji. 


B. Kruszyk KAI

 

Polecamy