poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r.

Parafiada - zgłoszenia do 28 lutego

W roku Zimowych Igrzysk Olimpijskich wraca Parafiada Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Nowością są eliminacje regionalne, kilka nowych konkurencji i jednodniowy finał w Inowrocławiu. Zgłosić mogą się wszyscy – dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy.


Będzie to 12. Parafiada Archidiecezji Gnieźnieńskiej o puchar Prymasa Polski oraz Prezydenta Miasta Inowrocławia. Podobanie jak podczas poprzednich edycji współzawodnictwo będzie przebiegać na trzech płaszczyznach – muzyka, sport i wiedza.


„Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie – mówi ks. Radosław Kaźmierski, diecezjalny duszpasterz sportu i współorganizator Parafiady. – Jeśli chodzi o konkurencje sportowe to zaplanowaliśmy cztery drużynowe i sześć indywidualnych. W ramach tych pierwszych mamy: piłkę nożną, piłkę siatkową, streetball oraz nowość - wielobój parafialny. Jeśli chodzi o dyscypliny indywidualne można wybrać tenis stołowy, pływanie, skate park, wspinaczkę na ściance, konkurencje biegowe m.in. bieg przełajowy oraz nordic walking. Ostatnia konkurencja to również nowość zaproponowana przede wszystkim z myślą o osobach starszych, ale nie tylko. Tutaj nie będzie rywalizacji, chodzi o udział, integrację i dobrą zabawę”.

Nowością jeśli chodzi o część sportową XII Parafiady Archidiecezji Gnieźnieńskiej są także eliminacje regionalne. Odbędą się one w piłce nożnej i siatkówce. W zależności od ilości zgłoszeń organizatorzy planują ich rozegranie w regionach duszpasterskich Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Jak informuje ks. Kaźmierski do rozgrywek finałowych zakwalifikowanych zostanie po 8 najlepszych drużyn w trzech kategoriach wiekowych w piłce nożnej oraz 6 drużyn w siatkówce. Ostateczny kształt eliminacji regionalnych i system kwalifikacji zostanie jednak ustalony dopiero po zakończeniu zgłoszeń. 

Finał Parafiady odbędzie się 2 maja w Inowrocławiu. W przeciwieństwie do poprzednich edycji będzie trwał tylko jeden dzień. Rozgrywkom sportowym towarzyszyć będzie Festiwal Piosenki Religijnej oraz Konkurs Wiedzy. Uroczyste zakończenie Parafiady i wręczenie  nagród zwycięzcom we wszystkich kategoriach odbędzie się po południu na Stadionie Miejskim im. Inowrocławskich Olimpijczyków.


Szczegółowe informacje, regulaminy i druk i oświadczeń dostępne są na stronie archidiecezji gnieźnieńskiej w zakładce DUSZPASTERSTWO lub w segmencie POLECAMY pod ikonką PARAFIADA. Zgłoszenia przyjmowane są do 28 lutego.


Do udziału wraz z organizatorami zaprasza też Prymas Polski abp Wojciech Polak, który objął imprezę patronatem honorowym. „Ojciec Święty Franciszek, zwracając się 23 listopada 2013 roku do przedstawicieli Europejskiego Komitetu Olimpijskiego wskazał, że uprawianie sportu pobudza do zdrowego przezwyciężania samych siebie i własnego egoizmu, ćwiczy ducha poświęcenia i jeśli jest dobrze zorganizowane, sprzyja koleżeństwu w relacjach międzyludzkich, przyjaźni i poszanowaniu zasad. Jako duszpasterze jesteśmy zaproszeni i jednocześnie przynagleni, aby nieustannie wychodzić naprzeciw współczesnemu człowiekowi i w naszej kapłańskiej posłudze odkrywać również te przestrzenie poza świątynią, gdzie człowiek dzisiaj żyje i realizuje swoje pasje (…) Serdecznie zapraszam wszystkie wspólnoty parafialne do uczestnictwa w Parafiadzie. Niech będzie to dla nas przede wszystkim okazja do wyjątkowego spotkania z ludźmi, które bez wątpienia może w przyszłości przynosić dobre owoce”. 


Organizatorami XII Parafiady Archidiecezji Gnieźnieńskiej są: Miasto Inowrocław, Archidiecezja Gnieźnieńska, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu, Miejski Związek Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, Kujawskie Centrum Kultury oraz Duszpasterstwo Sportu Archidiecezji Gnieźnieńskiej.


B. Kruszyk
Fot. Parafiada archiwum 

Polecamy