środa, 12 sierpnia 2020 r.

Paulini zapraszają na "Pawełki"

Dziewięć dni, czyli nowennę trwać będą duchowe przygotowania w klasztorze wągrowieckim i we wszystkich klasztorach paulińskich przed uroczystością św. Pawła Pierwszego Pustelnika. To dziewięciodniowe nabożeństwo nazywane jest popularnie „Pawełkami”. Najbardziej uroczyście jest ono celebrowane w największej wspólnocie paulińskiej – na Jasnej Górze w Częstochowie. 


W sobotę 13 stycznia rozpocznie się pierwszy dzień nowenny. W klasztorze wągrowieckim połączona ona będzie z Mszą św. o godz. 18.00. Przez 9 kolejnych wieczorów paulini będą gromadzić się na specjalnej modlitwie ku czci św. Pawła Pustelnika. Nabożeństwo „pawełkowe” ma swoją bogatą historię i liturgię. Celebrans w otoczeniu asysty i ministrantów, po okadzeniu relikwii św. Pawła, intonuje jeden z dwóch hymnów opowiadających o prześladowaniu chrześcijan i życiu św. Pawła na pustyni. Hymny śpiewają na przemian zakonnicy i wierni przy akompaniamencie organów. Po zakończeniu śpiewu, podczas homilii kaznodzieja przypomina życie i misję św. Pawła z Teb. Każdego dnia nauka przybliżająca charakterystyczne rysy 800-letniej duchowości zakonnej. Zakończeniem każdego dnia nowenny jest akt czci – ucałowanie przez wszystkich wiernych  relikwii św. Pawła Pustelnika.


Święty Paweł z pustyni egipskiej jest głównym wzorem życia w samotności i na kontemplacji dla ponad 500 współcześnie żyjących zakonników paulińskich. Według przekazu św. Hieronima z IV wieku św. Paweł z Teb żył aż 113 lat, z czego prawie 90 lat spędził na modlitwie w samotności pustyni. Dlatego też został obrany na głównego patrona przez powstający na Węgrzech w XIII wieku Zakonu Paulinów i tak jest do dzisiaj. Nabożeństwo „Pawełek” gromadzi już od wielu lat tych, którzy skupieni są we wspólnotach i parafiach gdzie posługują paulini. W naszej archidiecezji są to parafie w Biechowie i Wągrowcu.


Św. Paweł Pustelnik uznawany jest za szczególnego patrona i opiekuna matek spodziewających się rozwiązania lub pragnących mieć potomstwo, a także jest szczególnym patronem dzieci. Dlatego zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w tych nabożeństwach, szczególnie mieszkańców Wągrowca, gdzie paulini od niedawna pełnią swoją posługę. Warto poznać korzenie ich życia zakonnego i charyzmatycznego oraz patrona, św. Pawła Pierwszego Pustelnika z Teb.


W niedzielę 21 stycznia na zakończenie nabożeństw o godz. 12.30 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu Eucharystii będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Po Mszy św. nastąpi specjalne błogosławieństwo dla dzieci. Każdy będzie mógł także spróbować owoców pustyni. Serdecznie zapraszamy. 


o. Dariusz Nowicki OSPPE
przełożony wągrowieckiego klasztoru

Polecamy