środa, 12 sierpnia 2020 r.

Posiedzenie Rady Instytutu

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył 8 stycznia dorocznemu zebraniu Rady Instytutu Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu. Podczas spotkania przyjęto sprawozdanie z działalności tej instytucji w 2017 roku oraz omówiono kierunki działania w roku bieżącym.


Wraz z abp. Wojciechem Polakiem obradowali: biskup bydgoski Jan Tyrawa, prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. kan. Zbigniew Przybylski, burmistrz Pakości Wiesław Kończal, proboszcz par. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu ks. prał. Leszek Kaczmarek i dyrektor Liceum Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Rafał Łaszkiewicz. Podczas posiedzenia podjęto uchwałę w sprawie przyznania statuetki „Ku chwale”, która zostanie wręczona przez Prymasa Polski w najbliższą niedzielę, 14 stycznia, po Mszy św. z okazji 5. rocznicy śmierci kardynała Józefa Glempa. Uroczysta celebra rozpocznie się o godzinie 13.00 w kościele Zwiastowania NMP i będzie transmitowana przez Telewizję Polonia. Tegorocznym laureatem nagrody „Ku chwale”, na wniosek prezydenta Ryszarda Brejzy, jest ks. kanonik Zenon Rutkowski, pierwszy proboszcz i budowniczy kościoła pw. Świętej Królowej Jadwigi, długoletni kapelan inowrocławskiego szpitala oraz kapelan strażaków województwa  kujawsko-pomorskiego.

 


Ksiądz kan. Zenon Rutkowski
urodził się 23 grudnia 1946 r. w Gniewkowie w rodzinie Heleny (z domu Tuszyńskiej) i Stanisława Rutkowskich. Ukończył 7-letnią Szkołę Podstawową w Gniewkowie, a następnie III Liceum Ogólnokształcące im. Samuela Bogumiła Lindego w Toruniu. Lata 1964-1970 to czas studiów seminaryjnych w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie z przerwą na odbycie służby wojskowej w Brzegu nad Odrą (1965-1967). Święceń kapłańskich ks. Zenonowi Rutkowskiemu udzielił 29 listopada 1970 r. bp Jan Czerniak w katedrze gnieźnieńskiej. Posługę wikariuszowską odbywał ks. Zenon w parafiach: Świętego Michała Archanioła w Dębowie (k. Nakła), NMP Królowej Polski w Żninie, Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu
i Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Pleszewie. 25 marca 1983 r. kard. Józef Glemp Prymas Polski podpisał dekret tworzący nową parafię pw. Błogosławionej Królowej Jadwigi na inowrocławskim Rąbinie, powierzając ją 36-letniemu księdzu Zenonowi, wówczas najmłodszemu proboszczowi w archidiecezji gnieźnieńskiej. Ks. Rutkowski podjął energicznie dzieło budowy najpierw kaplicy, a następnie monumentalnego kościoła, który został konsekrowany 21 czerwca 2003 r. przez abp. Henryka Muszyńskiego, w obecności abp. Tomasza Pety i bp. Wojciecha Polaka. Przez 20 lat posługi proboszczowskiej na największym inowrocławskim osiedlu ks. Rutkowski był kapelanem Klubu Inteligencji Katolickiej, który znalazł przystań przy rąbińskiej parafii, gdzie powstała profesjonalna Biblioteka Katolicka im. Świętej Królowej Jadwigi pod kierownictwem Teresy Klonowskiej. Od 1986 roku rozpoczęła swoją historię grupa rąbińska Pieszej Pielgrzymki Promienistej na Jasną Górę. Warto wskazać, że w dziejach parafii Świętej Królowej Jadwigi szczególny ślad pozostawił śp. kardynał Józef Glemp, który ją erygował, mianował pierwszego proboszcza, poświęcił tymczasową kaplicę (1984), poświęcił i wmurował kamień węgielny w mury Domu Parafialnego im. Stefana kard. Wyszyńskiego (1987) oraz przeprowadził II Kongres Eucharystyczny Kościoła Gnieźnieńskiego dla Rejonu Kujawskiego, wskazując jego celebrację w ówczesnej parafii Błogosławionej Królowej Jadwigi (1990). W 1993 r. ks. Zenon Rutkowski został kapelanem inowrocławskich strażaków, a wkrótce kapelanem strażaków województwa bydgoskiego, po zmianach administracyjnych – województwa kujawsko-pomorskiego. W 1998 r., po odbyciu kursów oficerskich, otrzymał stopień młodszego kapitana, a awansując doszedł do stopnia starszego brygadiera. Zaszczytną funkcję piastował do 2015 r. Równolegle od 1997 r. do 2010 r. był kapelanem inowrocławskiego szpitala. W tym czasie z jego inicjatywy powstało hospicjum im. Świętej Królowej Jadwigi, a następnie szpitalny oddział opieki paliatywnej. Bogactwo i różnorodność działalności duszpasterskiej ks. Zenona Rutkowskiego została uhonorowana m.in. w lokalnym plebiscycie na tytuł Inowrocławianina 1999 r.

 

J. Nijak 
Fot. Arch. J. Nijak, B. Kruszyk

Polecamy