poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r.

Zmarł ks. prałat Paweł Przybylski

W sobotę 20 stycznia zmarł ks. prałat Paweł Przybylski, wieloletni duszpasterz polskiej emigracji. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka sprawowana będzie 25 stycznia w parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie. Zmarłego kapłana polecajmy Bożemu miłosierdziu.


Śp. ks. Paweł Przybylski urodził 25 maja 1935 roku. Pochodził z niewielkich Mikołajewic należących do parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Niechanowie. W tamtejszym kościele parafialnym został ochrzczony, tam przyjął pierwszą komunię świętą i sakrament bierzmowania. W świątyni tej nie dane mu było jednak odprawić Mszy św. prymicyjnej, święcenia kapłańskie przyjął bowiem we Francji (27 czerwca 1964), po ukończeniu formacji w tamtejszym polskim seminarium duchownym. Do Polski ks. Przybylski wrócił w 1967 roku, kształcąc się w międzyczasie w Monachium. Był wikariuszem w parafii katedralnej w Gnieźnie i w parafii pw. św. Wojciecha w Bydgoszczy. W 1971 roku, z tytułem doktora teologii biblijnej i błogosławieństwem kard. Wyszyńskiego wyruszył do Anglii, by podjąć pracę duszpasterską wśród mieszkających tam rodaków. Pracował jako wikariusz w Swindon, Balham i w Londynie, a później jako proboszcz w Sheffield. W 1978 roku został proboszczem parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Bristolu, gdzie duszpasterzował przeszło dwadzieścia lat (do roku 2002) troszcząc się o życie duchowe powierzonych sobie wiernych, jak i świątynię, którą jego staraniem gruntownie wyremontowano.


W Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów Msza św. przy trumnie zmarłego kapłana sprawowana będzie w środę 24 stycznia o godzinie 16.00 pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 25 stycznia w parafii pw. bł. Jolenty w Gnieźnie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Pogrzeb na cmentarzu św. Krzyża w Gnieźnie. Początek Mszy św. o godzinie 11.00.

 

Fot.  P. Guziałek

Polecamy