niedziela, 23 lutego 2020 r.

Katecheci pielgrzymkowo

Rekolekcje w drodze to jedna z form duchowego wzmocnienia katechetów archidiecezji gnieźnieńskiej. W dniach 14-16 czerwca część z nich wzięła udział w takiej właśnie formie rekolekcji. Tym razem była to trzydniowa pielgrzymka do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wszechpośredniczki Łask i Królowej Pokoju w Niepokalanowie oraz Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie, która zorganizowana przez Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.


Nad duchową stroną pielgrzymki czuwała s. Kinga Skórska SAC.  Pielgrzymkowy czas podzielony był między zwiedzanie, a wspólnotową i osobistą modlitwą. Rekolekcje rozbrzmiewały więc Litanią do Najświętszego Serca Panna Jezusa, modlitwą Liturgii Godzin, modlitwą różańcową i śpiewem pieśni religijnych. W Niepokalanowie katecheci zobaczyli Misterium Męki Pańskiej oraz Panoramę Tysiąclecia, jak również Muzeum Strażackie i Papieskie, z autami,  którymi jeździł św. Jan Paweł II w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny  w 1979 roku, a także później, podczas kolejnej pielgrzymki w 1987 roku. W kaplicy św. Maksymiliana Marii Kolbego pielgrzymi wzięli udział w nabożeństwie czerwcowym, a w miejscowej bazylice w porannej Mszy świętej. W czasie pobytu katechetów w tym sanktuarium odbył się też plenerowy koncert pieśni religijnych i patriotycznych, który był transmitowany przez Radio Niepokalanów. Dni w Niepokalanowie kończyły się adoracją w kaplicy wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu, która została poświęcona w 2018 roku.


W niedziele katecheci uczestniczyli we Mszy św. w kościele Opatrzności Bożej w Wilanowie. Była to parafialna Msza św. z udziałem rodzin,  transmitowana przez ogólnopolską telewizję. Po obiedzie była okazja zobaczenia parku wilanowskiego, gdzie odbywała się akurat niedziela z Janem III Sobieskim. Można było z tej okazji zobaczyć młodych aktorów ubranych w stroje z epoki. Po południu katecheci zwiedzili Panteon Wielkich Polaków, który znajduje się w podziemiach Bazyliki Opatrzności Bożej. Pomodlili się m.in. przy grobie śp. ks. Jana Twardowskiego, jak również przy relikwiach św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. Urszuli Ledóchowskiej, św. Brata Alberta Chmielewskiego i innych polskich świętych. Punktem finałowym pobytu katechetów w Wilanowie był udział w nabożeństwie czerwcowym w kaplicy dolnej Bazyliki Opatrzności Bożej. W drodze powrotnej katecheci modlili się na różańcu, podczas której wysłuchali rozważania do poszczególnych tajemnic różańcowych św. Maksymiliana Marii Kolbego. Kolejna pielgrzymka katechetów archidiecezji gnieźnieńskiej już wkrótce, bo w pierwszych dniach lipca, tym razem do Częstochowy.


Wydział Katechetyczny

Polecamy