niedziela, 23 lutego 2020 r.

TAK dla życia, TAK dla rodziny

Po raz pierwszy w Wągrowcu, po raz kolejny w Inowrocławiu i Gnieźnie odbyły się marsze dla życia i rodziny. Ich uczestnicy manifestowali przywiązanie do tradycyjnych wartości i apelowali o poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci.


Wągrowiec i Inowrocław dołączyły do ogólnopolskiej akcji, w której w niedzielę 9 czerwca wzięło udział ponad 130 polskich miast. W Wągrowcu marsz odbył się po raz pierwszy. „To doskonała promocja życia i rodziny. W czasach, gdy na topie są wszelkie nurty przeciwko tradycyjnemu modelowi rodziny trzeba pokazywać, jak wielką jest ona siłą. Dla większości z nas to wciąż największa i najważniejsza wartość” – mówi dziekan wągrowiecki ks. kan. Tomasz Kruszelnicki, organizator wągrowieckiego marszu. Pochód poprzedziła Msza św. w kościele pw. św. Wojciecha. Po jej zakończeniu uczestnicy marszu przeszli ulicami miasta na Rynek, gdzie odbył się rodzinny piknik z występami, konkursami i koncertem na zakończenie. W drodze przypomniano m.in. nauczanie św. Jana Pawła II o rodzinie.


Do ogólnopolskiej akcji włączył się także – jak co roku – Inowrocław. Do udziału w rodzinnym pochodzie zaprosili mieszkańców miasta: Katolickie Stowarzyszenie „Służyć Życiu” oraz Centrum Życia i Rodziny. Jak w latach ubiegłych marsz rozpoczęła wspólna modlitwa na Skwerze św. Jana Pawła II. Po jej zakończeniu, z transparentami, flagami i śpiewem wszyscy przeszli na boisko III Liceum Ogólnokształcącego, gdzie do wieczora trwał festyn. W marszu – co staje się inowrocławską tradycją – jechała też młoda para. Jak przyznają uczestnicy, udział w manifestacji to okazja, by pokazać swoje przywiązanie dla chrześcijańskiej koncepcji rodziny i spotkać tych, którzy takie wartości również wyznają. To także święto rodzin, bo w marszach uczestniczą całe rodziny od dziadków po wnuczęta w wózkach. „Takie inicjatywy są potrzebne, bo budzą nasze sumienia, wskazują na potrzebę większego poszanowania dla życia od poczęcia do naturalnej śmierci i dla rodziny, która jest oparta na fundamencie małżeńskiej miłości mężczyzny i kobiety” – podkreśla Prymas Polski abp Wojciech Polak, który spotkał się z uczestnikami marszu w Gnieźnie.


Gnieźnieński marsz odbył się w sobotę 8 czerwca z inicjatywy miejscowego Forum Gniezno dla Życia i Rodziny. Z biało-czerwonymi flagami i ogromnym transparentem z napisem „Miłość większa niż…” gnieźnianie – w tym wiele rodzin – przeszli centralnymi ulicami miasta na plac przy katedrze, gdzie na zakończenie odtańczono Poloneza. Spotkanie, jak mówił abp Polak, było okazją, by właśnie w tym miejscu, u stóp gnieźnieńskiej bazyliki, przypomnieć sobie słowa, jakie w tym miejscu wypowiedział przed 40 laty św. Jan Paweł II, a które dotyczyły właśnie miłości i rodziny. A powiedział wówczas tak: „Mówi mi ksiądz prymas (kard. Stefan Wyszyński), że dostał telegram z Paryża: «urodziłam córeczkę». Jakie to wspaniałe, że dar macierzyństwa można przypomnieć w tym miejscu, które jest gniazdem, które jest kolebką, a nad kolebką pochyla się z miłością matka. Dziękuję za to macierzyństwo duchowe i fizyczne, które jest nadzieją i przyszłością Ojczyzny i Kościoła”. Te słowa – dopowiedział abp Polak – są niezmiennie aktualne i wciąż nam przypominają: TAK dla życia, TAK rodziny zbudowanej na miłości małżeńskiej, która rodzi i daje życie.


B. Kruszyk KAI
Fot. FB parafia pw. św. Wojciecha w Wągrowcu, ks. P. Kowalski, B. Kruszyk 

Polecamy