piątek, 28 lutego 2020 r.

XIII Parafiada AG

Ponad 600 zawodników wzięło udział w zorganizowanej 15 czerwca w Inowrocławiu XIII Parafiadzie Archidiecezji Gnieźnieńskiej. „To nie tylko sportowa rywalizacja, to także integracja i przede wszystkim dobra zabawa” – mówi ks. Radosław Kaźmierski, diecezjalny duszpasterz sportu.


Parafiada odbyła się po raz trzynasty, po raz pierwszy jednak zorganizowano ją nie w majowym jak dotąd, ale w czerwcowym terminie. Do Inowrocławia przyjechały drużyny i zawodnicy z całej archidiecezji gnieźnieńskiej, w sumie ponad 600 osób z 18 parafii. Startowali w kilkunastu konkurencjach sportowych, ale nie tylko.


„Parafiada to trzy rzeczywistości – sport, muzyka i wiedza. W ramach pierwszej przygotowaliśmy kilkanaście konkurencji indywidualnych i drużynowych. Muzyka to dobrze znany z poprzednich edycji Festiwal Piosenki Religijnej. Wiedza zaś to zmagania intelektualne, które w tym roku po raz pierwszy adresowane były nie do wszystkich, ale do młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania” – wyjaśnia ks. Radosław Kaźmierski.


Rozgrywki w poszczególnych dyscyplinach odbywały się na różnych inowrocławskich obiektach sportowych. Zawodnicy udali się tam po porannej odprawie i uroczystym otwarciu parafiady na Stadionie Miejskim im. Inowrocławskich Olimpijczyków. Wśród rozgrywek zespołowych była m.in.: piłka siatkowa, streetball, piłka nożna i wielobój parafialny. Zawodnicy zmierzyli się także na pływalni, ściance wspinaczkowej, bieżni i podczas biegów przełajowych. Z myślą o starszych przygotowano zawody nornic walking.


„Ojciec św. Franciszek wskazuje, że sport stwarza szansę na spotkanie. Jeszcze raz przekonałem się, że Parafiada rozgrywana w naszej archidiecezji jest doskonałą okazją i szansą na spotkanie wspólnoty parafialnej i jej integrację. Wspaniała atmosfera, duch serdecznej rywalizacji. Tegorocznym hitem okazał się rozgrywany po raz drugi wielobój parafialny składający się m.in. z przeciągania liny i skoków w workach. Konkurencje były okazją do doświadczenia wspólnoty i doskonałej zabawy. Wysłuchaliśmy też pięknych występów chóru ze Strzelna i zespołu ze Złotnik Kujawskich ” – podsumowuje ks. Kaźmierski.


Rywalizacja zakończyła się popołudniu. Oficjalne zakończenie parafiady miało miejsce w Teatrze Letnim, gdzie na finał zaprezentowały się zespołu biorące udział w Festiwalu Piosenki Religijnej. Wręczone zostały także Puchary Prymasa Polski i Prezydenta Miasta Inowrocławia oraz nagrody ufundowane przez biskupów i kapłanów archidiecezji gnieźnieńskiej. To przede wszystkim sprzęt sportowy o łącznej wartości ponad 4 tysięcy złotych. Nagrody rzeczowe były również losowane wśród wszystkich zawodników.


„Chciałbym bardzo serdecznie podziękować kapłanom, którzy przybyli ze swoimi grupami parafialnymi. Podziękowania również dla ks. Dariusz Żochowskiego, który nieustannie pomaga w organizacji tego zapoczątkowanego przez niego dzieła. Teraz działamy dalej i już dziś zachęcamy do udziału w XIV Parafiadzie Archidiecezji Gnieźnieńskiej w roku 2020!” – zaprasza diecezjalny duszpasterz sportu.


Parafiadę zorganizowali: Miasto Inowrocław, archidiecezja gnieźnieńska, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu, Miejski Związek Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, Kujawskie Centrum Kultury oraz Duszpasterstwo Sportu Archidiecezji Gnieźnieńskiej.


W XIII Parafiadzie Archidiecezji Gnieźnieńskiej udział wzięły (według końcowej klasyfikacji) 

1. par. pw. Wniebowzięcia NMP w Trzemesznie (472 pkt)                                                       
2. par. pw. św. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu (352 pkt)                                                 
3. par. pw. św. Floriana w Żninie (237 pkt)                                                                                
4. par. pw. św. Trójcy w Strzelnie                                                                               
5. par. pw. św. Barbary w Budzyniu                                                               
6. par. pw. Imienia NMP w Inowrocławiu                                                                  
7. par. pw. św. Marcina w Dziekanowicach                                                    
8. par. pw. św. Floriana w Chodzieży                                                             
9. par. pw. bł. Michała Kozala w Wągrowcu                                                  
10. par. pw. św. A. Boboli i św. A. Padewskiego w Złotnikach Kujawskich              
11. par. pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu                                      
12. par. pw. św. Józefa w Inowrocławiu                                                           
13. par. pw. św. Barbary i NMP Matki Kościoła w Rechcie                                        
14. par. pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie      
14. par. pw. św. Marii Magdaleny w Kwieciszewie                                                     
16. par. pw. św. Mikołaja i św. Konstancji w Gniewkowie                                          
17. par. pw. św. Bartłomieja w Szadłowicach                                                  
18. par. pw. św. Marcina w Jaksicach.


B. Kruszyk KAI
Fot. ks. R. Kaźmierski

Polecamy