czwartek, 9 lipca 2020 r.

Błogosławieństwo nowych szafarzy

Podczas Mszy św. celebrowanej w południe 13 kwietnia w katedrze gnieźnieńskiej Prymas Polski abp Wojciech Polak udzielił upoważnienia i błogosławieństwa do pełnienia posługi nowym szafarzom Komunii świętej w archidiecezji gnieźnieńskiej.


Do grona nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej włączonych zostało 28 mężczyzn. Zwracając się do nich, a także tych, którzy tę posługę już pełnią, abp Wojciech Polak przypomniał, że kto pragnie rozdzielać innym Komunię świętą, wpierw sam musi doświadczać jej owoców w swoim życiu.


„Oznacza to – mówił w HOMILII Prymas słowami papieża Franciszka – pozwolenie, aby Chrystus działał w naszych czynach: aby Jego myśli były naszymi myślami, Jego uczucia naszymi uczuciami, Jego wybory naszymi wyborami.


„To jest świętością – podkreślił abp Polak dopowiadając, że nie jest ona możliwa do osiągnięcia bez „gorliwego korzystania z eucharystycznej tajemnicy jedności i miłości, bez naszego zjednoczenia w Komunii świętej z Chrystusem.


„Gdy przyjmujesz Eucharystię – tłumaczy za papieżem Franciszkiem – stajesz się Ciałem Chrystusa. To bardzo piękne! Komunia jednoczy nas z Chrystusem, wyrywając z naszego egoizmu, otwiera nas i jednoczy ze wszystkimi, którzy są jedno z Nim. W ten sposób On sam rozproszonych gromadzi w jedno i czyni nas kobietami i mężczyznami eucharystycznymi. Co to znaczy? Papież Franciszek m.in. tłumaczy, że daje to niebywałą szansę, by nasza dusza została poszerzona mocą Ducha Świętego”.


„Spoglądam dziś na was właśnie jako na ludzi z duszą poszerzoną mocą Ducha Świętego” – mówił do szafarzy metropolita gnieźnieński przypominając, że podejmowana przez nich posługa domaga się nie tylko odpowiednich umiejętności, ale przede wszystkim świadectwa życia.


„Domaga się nie tylko samej gotowości, by udzielać sobie i innym Komunii świętej czy zanosić Ją, jako Wiatyk, ludziom chorym, ale wzywa najpierw was samych do dawania jasnego i czytelnego przykładu życia chrześcijańskiego w wierze i dobrych obyczajach oraz gorliwego korzystania przez was samych jako pierwszych z eucharystycznej tajemnicy jedności i miłości” – podkreślił Prymas Polski.


Po homilii odbył się obrzęd błogosławieństwa nowych szafarzy. Mężczyźni otrzymali od abp. Wojciecha Polaka krzyże będące odtąd znakiem ich posługi.


Mszę św. wspólnie z metropolitą gnieźnieńskim celebrowali przybyli do Gniezna kapłani z asystentem diecezjalnym szafarzy ks. kan. Jakubem Dębcem. Na koniec Mszy św. błogosławieństwo otrzymali także szafarze posługujący już w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.


Szafarzom w modlitwie u grobu św. Wojciecha towarzyszyły żony, dzieci i wnuczęta, a także księża proboszczowie ich parafii. W Eucharystii uczestniczyli także pielgrzymi z Warmii i Mazur, którzy na ręce Prymasa złożyli odrestaurowany po dewastacji krzyż, bieliznę ołtarzową wykonaną przez siostry klaryski ze Szczytna oraz kurpiowskie palmy.


B. Kruszyk KAI

Transmisję realizowaliśmy po raz pierwszy za pomocą nowo zainstalowanych w katedrze gnieźnieńskiej kamer zautomatyzowanych PTZ. Zapraszamy na transmisje Mszy św. Krzyżma oraz liturgii Triduum Paschalnego z katedry gnieźnieńskiej.


Transmisje HD

 

Fot. J. Andrzejewski

Polecamy