piątek, 10 lipca 2020 r.

Gniezno: laureaci nagrodzeni

W Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie odbył się 12 kwietnia finał Archidiecezjalnego Konkursu Fotograficzno-Literackiego „W Mocy Ducha Świętego”. Laureatom i wyróżnionym gratulował oraz nagrody wręczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.


„Bardzo dziękuję, że podzieliliście się z nami waszym talentem. Zadanie mieliście niełatwe, bo konkurs podejmował temat Ducha Świętego, a więc tej tajemnicy, która jest niewidzialna, duchowa i trudna do wyrażenia obrazem czy słowami. Cieszę się tym bardziej, że większość z was przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Z całą pewnością konkurs był jedną z bardzo konkretnych dróg tego przygotowania” – mówił abp Polak przyznając, że pracę literacką laureatki I miejsca Weroniki Zaborowskiej pozwoli sobie cytować podczas uroczystości udzielania sakramentu bierzmowania w parafiach, tak, by jej świadectwo dotarło do jej rówieśników.


Laureatom dziękował i gratulował także ks. dr hab. Mieczysław Polak z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który sprawował patronat naukowy nad konkursem i ufundował nagrody. Zachęcał młodych do zapoznania się z ofertą wydziału skierowaną nie tylko do licealistów, ale także do ich młodszych kolegów oraz rozważenia w odpowiednim czasie wyboru właśnie tej uczelni i tego kierunku w dalszej edukacji.  


Organizatorem konkursu był Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Jego adresatami byli uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz młodzież gimnazjalna. Zadaniem było wykonanie i przesłanie niepublikowanego dotąd, autorskiego zdjęcia wraz z komentarzem w formie poetyckiej lub prozatorskiej. Tematem obu form artystycznego wyrazu był Duch Święty, jego działanie i symbolika. Podczas finału konkursu wszystkie wyróżnione i nagrodzone prace fotograficzne i literackie zostały zaprezentowane. Udostępniamy je poniżej.


PRACE LITERACKIE
PRACE FOTO


Laureaci i wyróżnieni 

  1. Weronika Zaborowska z SP nr 1 im. ks. P. Wawrzyniaka w Mogilnie (katecheta Arleta Michalak)
  2. Klaudia Wojtasik z Niepublicznej SP im. z. Ryża w Racicach (katecheta Mariola Talaska)
  3. Marta Maciejewska z SP im. A. Fiedlera w Budzisławiu Kościelnym (katecheta Jolanta Rewers)
  4. Hanna Muzykiewicz z SP nr 5 w Żninie (katecheta Beata Wachowska)
  5. Jakub Gumienny z SP im. W. Lorkiewicza w Orchowie (katecheta Mariola Michalska)
  6. Zofia Polanek z ZSS nr 1 w Kruszwicy (katecheta Małgorzata Barglik)
  7. Kornelia Małek z Samorządowej SP nr 2 we Wrześni (katecheta s. Janina Białobłocka)
  8. Olga Plewa z SP nr 1 KEN w Słupcy (katecheta Agnieszka Kujawa)
  9. Wiktor Szczepaniak z SP im. Jana Pawła II w Gizałkach (katecheta Magdalena Lis)
  10. Dagmara Grygiel z SP w Dębnicy (katecheta Ewa Zobel).

Wszystkim gratulujemy.

 

Fot. B. Kruszyk

Polecamy