piątek, 10 lipca 2020 r.

Honorowe obywatelstwo dla abp. Muszyńskiego

Na poniedziałkowej sesji sejmik województwa kujawsko-pomorskiego przyjął uchwały o nadaniu honorowego obywatelstwa regionu abp. seniorowi Henrykowi Muszyńskiemu oraz fizykowi prof. Stanisławowi Dembińskiemu.


Urodzony w 1933 r. abp Henryk Muszyński, profesor teologii, biblista, podczas swojej posługi m.in. biskup pomocniczy diecezji chełmińskiej, ordynariusz diecezji włocławskiej i metropolita gnieźnieński, jest - jak podkreślono - nie tylko wybitną postacią Kościoła katolickiego i uczonym, ale też człowiekiem wielce zasłużonym dla dialogu z judaizmem i Kościołami wschodnimi.


"Ekumenizm, dialog, zbliżenie, pojednanie – wokół tych wartości zbudował swoje życia jako kapłan i duszpasterz, administrator diecezji, prymas Polski, członek ważnych instytucji watykańskich, uczony i nauczyciel akademicki" - czytamy w przesłanym KAI komunikacie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.


W projekcie uchwały zaznaczono, że abp Muszyński: „Jest tym, który dowiódł, że wspólna droga jest możliwa jeśli wyznaczy się wspólne cele i szczerze dąży do ich osiągnięcia. Jego życiorys splata się z losami naszych ziem. Poprzez posługę w diecezji pelplińskiej, włocławskiej i w końcu gnieźnieńskiej nie tylko współtworzy naszą historię, ale przede wszystkim trwale związał się z wieloma ludźmi, dla których jest mistrzem i prawdziwym przyjacielem” – czytamy w projekcie uchwały.


za KAI
Fot. B. Kruszyk

 

Polecamy