piątek, 10 lipca 2020 r.

Przed Miesiącem Misyjnym

Papież Franciszek zdecydował, że październik 2019 roku będzie Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym Okazją do tego jest 100. rocznica opublikowania Listu Apostolskiego Maximum illud papieża Benedykta XV. W archidiecezji gnieźnieńskiej już włączono się w przygotowania do obchodów, które przebiegać będą pod hasłem „Ochrzczeni i posłani”.


Gnieźnieński Referat Misyjny w ramach współpracy z Referatem Rodzin zorganizował rekolekcje szkole i parafialne pod hasłem „Ochrzczeni i posłani” oraz „Złączeni sakramentem małżeństwa i posłani”  w Zasutowie, w parafii pw. św. Katarzyny w Opatówku, w parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu oraz na Uniwersytecie „Trzeciego wieku” w Strzałkowie. Z kolei w ramach spotkań z doradcami życia małżeńskiego i rodzinnego oraz animatorami misyjnymi miała miejsce promocja książki: „Rodzina otwarta na świata” autorstwa ks. Franciszka Jabłońskiego, która podejmuje tematykę zobowiązań małżeństwa i rodziny względem misji wynikające z sakramentu chrztu i sakramentu małżeństwa.   


Kolejna inicjatywą była XXI Międzydiecezjalna Szkoła Animatora Misyjnego, podczas której zaplanowano szereg pomysłów na zagospodarowanie zbliżającego się Miesiąca Misyjnego oraz rozwiązano konkurs na misyjna kolorowankę. Jak informuje dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych ks. dr hab. Franciszek Jabłoński, w konkursie wzięło udział 20 szkół z archidiecezji gnieźnieńskiej. Łącznie do referatu wpłynęło 120 prac. Każdy z uczestników oraz opiekunów otrzymał specjalny dyplom. Gościem specjalnym SAM była dr Michelle Robinson z Jamajki, która odwiedziła również parafie oraz spotkała się z uczniami 15 szkół i 2 przedszkoli. Uczestniczała też w obchodach Narodowego Dnia Życia w Gnieźnie.


W planach jest jeszcze m.in. diecezjalny kongres członków Żywego Różańca w Biechowie, który odbędzie się 19 października oraz czytanki na październik przygotowane przez warszawską centralę Papieskich Dzieł Misyjnych. Pozostałe inicjatywy są w fazie planowania.  

 

Fot. Arch. ks. F. Jabłoński

Polecamy