czwartek, 9 lipca 2020 r.

Wpatrujmy się w Krzyż

„Wczoraj Chrystus dał nam przesłanie jako wspólnocie, dziś daje je każdej i każdemu z nas indywidualnie: «jeśli kto chce być moim uczniem niech weźmie swój krzyż i niech idzie za mną»” – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas Liturgii Męki Pańskiej w katedrze gnieźnieńskiej.


W swoim słowie biskup pomocniczy gnieźnieński skupił się na różnych postawach ludzi towarzyszących Jezusowi w ostatnich godzinach przed śmiercią krzyżową. Pierwszą była nienawiść. Nienawiść, która – jak podkreślił kaznodzieja – towarzyszy Chrystusowi zawsze przez grzech człowieka. I będzie Mu towarzyszyć do Jego ostatecznego przyjścia, bo wielu ludzi – jak stwierdził bp Wętkowski – poddanych jest działaniu złego ducha.


Druga postawa to strach. Lękali się apostołowie i uczniowie. Moment strachu – mówił bp Wętkowski – nie jest obcy żadnemu człowiekowi wierzącemu i nie jest obcy całej wspólnocie Kościoła, która wielokrotnie go przeżywała i przeżywa.


„Bardzo czytelny jest myślę obraz Benedykta XVI, który mówił o małej łódeczce Kościoła, miotanej przez fale na wielkim morzu. Wydaje się, że Pana nie ma. Ale On jest. Może śpi, ale jest” – podkreślił biskup pomocniczy gnieźnieński.


Trzecia postawa i trzecia grupa ludzi to chwiejny tłum, który krzyczy, a który jeszcze niedawno w dużej części garnął się do Jezusa.


„Jak się takim tłumem steruje? – pytał bp Wętkowski. – I wtedy i dzisiaj tak samo – przez plotkę, propagandę i pieniądze. W ten sposób można wiele osiągnąć, żeby tłum nie pamiętał w poniedziałek co krzyczał w niedzielę” – wskazał, dodając, że warte jest tu podkreślenia, iż Jezus nigdy o popularność tłumu nie zabiegał.


I ostatnia grupa, czyli ci, którzy wpatrywali się w Krzyż. To grupa nam najbliższa, która pokazuje, jaką postawę należy przyjąć dziś, jutro i zawsze.


„Wczoraj Chrystus dał nam przesłanie jako wspólnocie, dziś daje je każdej i każdemu z nas indywidualnie: «jeśli kto chce być moim uczniem niech weźmie swój krzyż i niech idzie za mną». Nikt tu nikogo nie zastąpi. To musi być osobista decyzja każdego z nas, decyzja wielokrotnie w życiu ponawiana. Wpatrujmy się więc w Krzyż dziś, jutro i zawsze” – mówił na koniec bp Krzysztof Wętkowski.


W Liturgii Męki Pańskiej wspólnie z kapłanami, osobami konsekrowanymi i wiernymi świeckimi uczestniczyli: Prymas Polski abp Wojciech Polak, abp senior Henryk Muszyński, abp senior Józef Kowalczyk oraz bp senior Bogdan Wojtuś.


Po Liturgii Słowa i uroczystej modlitwie wstawienniczej wszyscy duchowni, liturgiczna służba ołtarza, osoby konsekrowane, klerycy oraz wierni świeccy oddali cześć Krzyżowi przez ucałowanie. Tradycja ta ma swoje korzenie w liturgii jerozolimskiej, kiedy to po odnalezieniu relikwii Krzyża Świętego, w każdy Wielki Piątek w Jerozolimie, wierni przez kilka godzin adorowali relikwie Krzyża Świętego trzymane przez biskupa.


B. Kruszyk KAI

 
Transmisje HD


Fot. J. Andrzejewski

Polecamy