czwartek, 19 września 2019 r.

Brawo chłopaki :)

Jakub Galkowski, Jakub Sucharski i Sebastian Słowiński są laureatami etapu diecezjalnego tegorocznej 29. Olimpiady Teologii Katolickiej i będą reprezentować archidiecezję gnieźnieńską w finale ogólnopolskim, który odbędzie się pod koniec marca w Opolu.


Etap diecezjalny odbył się 27 lutego w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie. Wzięło w nim udział 45 zwycięzców etapu szkolnego, który zorganizowano w listopadzie ubiegłego roku w poszczególnych szkołach. W tym roku olimpiadzie towarzyszy hasło „Święty Jacek – wzór ewangelizacji” i wokół tego tematu zbudowane zostały pytania i zagadnienia teologicznych zmagań.


„Uczniowie musieli zapoznać się ze wskazanymi publikacjami nt. św. Jacka Odrowąża, ale także z encyklikami papieskimi, Katechizmem Kościoła Katolickiego oraz wybranymi tekstami biblijnymi. To dość szerokie spektrum literatury, znacznie przekraczające zakres programowy, co ma także zachęcić młodych ludzi do samodzielnego pogłębiania wiedzy teologicznej. Praktyka pokazuje, że wielu z nich ten właśnie kierunek studiów wybiera po maturze, a niektórzy finaliści zgłaszają się do seminarium duchownego” – mówi dr Teresa Kowalczyk, szefowa Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, który organizuje diecezjalny etap OTK.


Uczestnicy gnieźnieńskiego etapu mieli do rozwiązania test składający się z 33 pytań. W tym roku z zadaniem tym najlepiej poradzili sobie sami panowie, którzy zdobyli największą liczbę punktów. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc wezmą udział w finale ogólnopolskim OTK, który odbędzie się w dniach 28-30 marca w Opolu.


I miejsce – Jakub Sucharski z I LO im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu (katecheta ks. Marcin Przybylski)
II miejsce – Jakub Galkowski z I LO im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu (katecheta ks. Marcin Przybylski)
III miejsce – Sebastian Słowiński z ZS im. Powstańców Wlkp. w Bielicach (katecheta ks. Marcin Maciejewski)
IV miejsce – Dominik Czeski z II LO im. Dąbrówki w Gnieźnie (katecheta ks. Mariusz Byczyński)
V miejsce – Kacper Dereziński z I LO im. Powstańców Wlkp. w Wągrowcu (katecheta o. Paweł Przybyszewski).


Nagrody i gratulacje zwycięzcom, a także dyplomy wszystkim uczestnikom wręczył bp Krzysztof Wętkowski, przyznając, że zadanie mieli w tym roku niełatwe, bo zarówno temat, jak i „zadana” literatura były niezwykle wymagające. Biskup pomocniczy gnieźnieński nawiązał też do wyjątkowego, bo zdominowanego przez chłopaków grona laureatów zapowiadając, że jeśli w przyszłym roku najwyższe noty zdobędzie dziewczyna, ufunduje dla niej specjalną nagrodę. Zachęcał też uczniów, by zdobytą wiedzę teoretyczną nt. ewangelizacji starali się teraz przekuć w praktykę w takim zakresie, w jakim jest to w ich życiu możliwe.


W czasie sprawdzania testów uczestnicy etapu diecezjalnego spotkali się z  szarytką s. Anną Głyżewską oraz ks. Hubertem Wiśniewskim, moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie. Finalistom towarzyszyli katecheci. Trójce laureatów gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces w Opolu.


B. Kruszyk
Fot. B. Kruszyk

Polecamy